Sprawdź pogodę w swoim mieście

Pogoda

Zielona Góra

Dzisiaj jest: Środa,
24.07.2024

Wschód słońca: 05:08

Zachód słońca: 21:00

Stan powietrza: Bardzo dobry

Ciśnienie: 1014 hPa

16 °C

Odczuwalna: 16 °C

zachmurzenie duże

23 °C / 23 °C

Jutro
rano / popołudniu

bezchmurnie

16 °C / 14 °C

Jutro
wieczorem / w nocy

zachmurzenie duże

Pogoda | Pogoda na weekend | Pogoda długoterminowa | Pogoda 16 dni

Stan powietrza: Bardzo dobry

Zielona Góra

ul. Krótka


- Dobry

- Lekko powyżej normy

- Bardzo zły

PM2.5

6.38 μg/m3

Norma: 20 μg/m3

C6H6

0.07 μg/m3

Norma: 20 μg/m3

CO

144.33 μg/m3

Norma: 10 000 μg/m3

NO2

4.16 μg/m3

Norma: 40 μg/m3

O3

51.43 μg/m3

Norma: 180 μg/m3

SO2

8.24 μg/m3

Norma: 125 μg/m3

Aktualności pogodowe

Sprawdź pogodę godzinową, na jutro i długoterminową

Prognoza pogody to przewidywanie stanu atmosfery oraz powiązanych z nim zjawisk meteorologicznych występujących w określonym czasie, na danym obszarze. Główne parametry opisujące atmosferę to temperatura, ciśnienie oraz kierunek i prędkość wiatru. Do bardziej szczegółowych należą: zamglenie, zachmurzenie, stan morza, a także zanieczyszczenie atmosferyczne.

Zwykle serwisy meteorologiczne prezentują kilka typów prognoz pogody zawierających najważniejsze informacje. W Polsce za ich przygotowanie odpowiada głownie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Przygotowanie samochodów na lato i zima

Zima to okres nie łatwy dla wielu aut głównie ze względu na możliwość niskich temperatur w długim okresie czasu, większą wilgotność i narażenie pojazdu na sól czy chemię. O nasze samochody warto zadbać, aby nie tylko służyły nam tej zimy, lecz też kolejnej lub kilku następnych bez przykrych niespodzianek. O czym warto pamiętać?

Płyny eksploatacyjne

Wraz ze zużyciem tracą one często swoje właściwości i nawet gdy są przystosowane do pracy w niskich temperaturach ta granica może się przesuwać. Trzeba pamiętać, że płyn chłodniczy w całym układzie i jego zamarznięcie może grozić bardzo poważną usterką np. rozerwaniem bloku silnika. Płyn przed zimą warto wymienić na nowy, w najgorszym wypadku dolać środka, by obniżyć temperaturę zamarzania płynu.

Płyn hamulcowy, gdy układ jest delikatnie nieszczelny wchłonie wodę i zmniejszy skuteczność hamowania i tu nie trzeba tłumaczyć czym to grozi.

Olej silnikowy także ma parametry na które warto zwrócić uwagę. Olej o niskiej lepkości zimowej powoli na łatwiejszy rozruch zimą i szybciej dotrze do elementów silnika.

Układ zapłonowy i alternator

Gdy występują problemy z uruchomieniem silnika diesla to, prawdopodobieństwo na to, że świece żarowe są zużyte jest wysokie. Koniecznie sprawdź je przed zimą. W silniku benzynowym moga powodować dławienie się silnika lub gaśnięcie, a to na pewno nie wpłynie korzystnie na akumulator i rozrusznik.

Jeśli mowa o alternatorze to jest on w warunkach zimowych bardzo istotny, bo pozwala naładować akumulatory, które przecież mają niższą wydajność z powodu ujemnych temperatur i są mocno obciążane np. nagrzewnicą. Dodatkowo auta stojące kilka dni na parkingach w zimie wymagają dłuższego ładowania akumulatora.

Nadwozie i uszczelki

Warto zadbać o porządne umycie nadwozia przed okresem zimowym. Usuniesz wszelkie zabrudzenia, które mogą przy temperaturach ujemnych zatrzymywać wodę, która potem zamarznie i spowoduje szkody np. w postaci pękającego lakieru.

W łatwy sposób unikniesz zamarzania uszczelek stosując tani silikonowy smar specjalnie do nich.Światła

Zima to okres, gdy dłużej potrzebujemy sztucznego oświetlenia. Sprawne światła są niezbędne. Zadbaj o nowe żarówki w zapasie, sprawdź stan kloszy i pilnuj aby światła były zawsze odśnieżone. Nie tylko te z przodu.

Hamulce

Tu niebezpieczeństwo jest takie, że bruzdy śnieżne zamarznięte na czujnikach. Dodatkowo układy te mają więcej pracy, bo pojazd porusza się w zróżnicowanych warunkach piach, śnieg i naprawdę warto je sprawdzić.

Opony

Na koniec najważniejsza sprawa, ale chyba oczywista. Nie czekaj z wymianą opon na ostatni okres, ponieważ potem stracić możesz dużo czasu na ich zmianę, a gdy okaże się, że z jakiegoś powodu opona nie nadaje się do użytku może dojść, że będziesz unieruchomiony.

Pamiętaj, że samochody używane wymagają większej skrupuilatności przy sprawdzeniu niż świeżo zakupiony samochód z salonu