Sprawdź pogodę w swoim mieście

Jakie są kary za kopcący samochód?



Samochody osobowe są niesamowicie często uznawane za powód tego, że polskie miasta to jedne z najbardziej zanieczyszczonych nie tylko w całej Europie, ale też w szczególne dni nawet i na całym świecie. Dlatego właśnie w naszym kraju obowiązują kary za posiadanie auta, które nadmiernie kopci z rury wydechowej. Jakie normy co do tego musi spełniać auto i jakie są kary za posiadanie kopcącego auta?

Co uznajemy za kopcący samochód?

Mroźny, zimowy poranek i ulice, na których spotkać można całe mnóstwo aut, które generują mnóstwo spalin przybierających formę gęstego dymu ulatniającego się z rury wydechowej to od lat niezwykle częsty widok na polskich ulicach. Przez lata kopcące samochody wywoływały jednak masę kontrowersji.
Wszystko to było wynikiem tego, iż policjanci, decydując się na prowadzenie akcji przeciw samochodom, które miały zanieczyszczać powietrze, praktycznie nigdy nie byli wyposażeni w specjalną aparaturę, która pozwala na zmierzenie na przykład emisji poszczególnych gazów w spalinach. Ma to jednak pewien sens, gdyż to, że samochód pozostawia za sobą za dużo dymu, można zauważyć wręcz błyskawicznie, przebywając w jego okolicy.
Dzisiaj jednak coraz częściej w okresie trwania akcji polegających na zatrzymywaniu kopcących samochodów policjanci są wyposażeni w specjalistyczną aparaturę, która pozwala sprawdzić to, czy dany samochód, a dokładniej jego emisja spalin nie przekracza obowiązujących norm.

Co grozi za jazdę kopcącym autem?

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Nie zaostrzył on jednak kary, którą można otrzymać za jazdę kopcącym autem. Poruszanie się takim pojazdem jest karane wedle 205 pozycji w taryfikatorze mandatów, która mówi o używaniu pojazdu na obszarze zabudowanym w sposób powodujący uciążliwości związanie z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem. Za takie wykroczenie grozi 300 złotych mandatu.
Nie można jednak zapomnieć o tym, że kara może być znacznie bardziej dotkliwa. Mowa tu o sytuacji, w której policjant uzna, iż samochód, który nadmiernie kopci z rury wydechowej narusza normy ochrony środowiska. Wtedy nie tylko może, ale musi zatrzymać dowód rejestracyjny takiego pojazdu.
Dodatkowo w razie zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu z takiego powodu kierowca nie może liczyć na to, że otrzyma on pokwitowanie, które pozwoli mu kierować autem w określonym czasie. Dalsza jazda jest możliwa dopiero po usunięciu usterki i przejściu badania na stacji diagnostycznej. Zarówno do warsztatu, jak i do stacji diagnostycznej samochód musi jednak trafić na lawecie.

Dlaczego kara się kierowców za jazdę kopcącymi autami?

Samochody osobowe są często uznawane za jeden z głównych powodów powstania smogu. O ile jest to zdecydowanie spore wyolbrzymienie, tak jazda samochodem, który wydziela za dużo dymu z rury wydechowej, oznacza, że w ten sposób emituje się znacznie więcej spalin niż w aucie, które z rury wydechowej emituje jedynie standardowe ilości spalin. ‘

Skąd bierze się dużo dymu z rury wydechowej?

Wiele mówi się o kopcących autach, jednak skąd one się biorą? Przede wszystkim wbrew pozorom problem ten nie dotyczy jedynie samochodów, które pod maską mają jednostkę wysokoprężną. Za dużo dymu mogą bowiem emitować również auta benzynowe. To skąd się bierze dym, zależy od jego rodzaju. Dużo białego dymu może oznaczać, że auto pozbywa się nadmiaru wody z rury wydechowej. W znacznie gorszym przypadku jest to jednak sygnał tego, że uszkodzona jest uszczelka pod głowicą.
Znacznie gorszy jest czarny dym. Ten znacznie częściej pojawia się w samochodach z silnikiem diesla. Mowa tu o sytuacjach, w których nieodpowiednio działa na przykład EGR, czyli układ recyrkulacji spalin, bądź taki element jak pompa wtryskowa, dolot czy też filtr cząstek stałych. W samochodach benzynowych z kolei winnym najczęściej jest sonda lambda, czy też filtr cząstek stałych, który od kilku lat jest montowany nie tylko do diesli, ale trafia też do układów wydechowych w samochodach, które pod maską wykorzystują jednostkę benzynową.