Sprawdź pogodę w swoim mieście

W jakich warunkach należy używać łańcuchów na opony samochodu osobowego?


Gdy zmieniają się drastycznie warunki atmosferyczne, wówczas poruszanie się po drogach autem bywa znacznie utrudnione. Z tego powodu niezbędne jest korzystanie z takich rozwiązań, które pozwalają na ograniczenie sytuacji, w których może dochodzić do sytuacji takich, jak wypadek czy kolizja. W zależności od tego jakie są warunki pogodowe należy brać pod uwagę między innymi konieczności stosowania dodatkowych zabezpieczeń, do których można zaliczyć łańcuchy. Równocześnie nie warto zapominać również o korzystaniu z odpowiedniego ogumienia, które jest specjalnie przygotowane na zimę. Wówczas można liczyć na ograniczenie ryzyka między innymi niewłaściwego zachowywania się auta na drodze. Natomiast trzeba brać pod uwagę, że w Polsce nie ma obowiązku stosowania zimowych opon. Z tego powodu to właśnie kierowcy muszą podejmować właściwe decyzje. Warto jest z tego powodu decydować się na dokonanie wymiany opon w odpowiednich momencie. Bywa to ważne szczególnie, gdy korzysta się z ogumienia letniego. Natomiast przy bardzo trudnych warunkach pogodowych, trzeba dokonać zmiany nawet opon całorocznych, które szczególnie dla dłuższych trasach nie sprawdzą się podczas jazdy na zaśnieżonej, czy bardzo zmrożonej nawierzchni. Dodatkowo warto nie zapominać o posiadaniu łańcuchów. W ich przypadku również nie ma wymagań prawnych, aby z nich korzystać. Jednak warto je posiadać. Natomiast trzeba wiedzieć kiedy można z nich korzystać.

Jak można korzystać z łańcuchów?

Należy brać pod uwagę, że nie można decydować się na zakładanie łańcuchów na nawierzchni, która tego nie wymaga. Na założenie takiego elementu na samochód można zdecydować się w sytuacji, gdy droga jest szczególnie zaśnieżona. Obejmować to może również takie drogie, na których znajduje się bardzo ubity śnieg. Wówczas samochody osobowe mogą wchodzić w poślizg na takich nawierzchniach. Zatem z punktu widzenia bezpieczeństwa niezbędne jest zdecydowanie się na skorzystanie z łańcuchów, gdyż tylko w ten sposób będzie można dalej poruszać się po drodze. Jednak trzeba brać pod uwagę, że gdy wjeżdża się na normalny asfalt, wówczas konieczne jest zdjęcie łańcuchów. Równocześnie w polskich warunkach klimatycznych rzadko zdarzają się takie zimy, aby pojawiały się znaki, które wymuszają na kierowcy założenie łańcuchów. Dotyczy to sytuacji, gdy temperatura spadła poniżej minus osiemnastu stopni.
Natomiast planując podróżowanie samochodem po Europie warto dokładnie sprawdzić, jakie są przepisy w poszczególnych krajach. Różnice są znaczne pomiędzy poszczególnymi krajami europejskimi. Dla przykładu w Holandii stosowanie łańcuchów jest całkowicie zabronione. Natomiast w wielu krajach wymagane jest stosowanie łańcuchów w konkretnych miejscach. Obejmuje to między innymi Niemcy, Czechy czy Austrię. W takich miejscach wymagania zastosowania łańcuchów wskazywane jest kierowcom odpowiednimi znakami ostrzegawczymi. Równocześnie warto brać pod uwagę, że są kraje, które mają wymagania, co do norm, które muszą spełniać łańcuchy. Do takich krajów zaliczają się Włochy, ale również Austria.