Sprawdź pogodę w swoim mieście

Sztorm


Sztorm to przerażające tak dla marynarzy, jak i mieszkańców nabrzeży morskich zjawisko pogodowe, które ma swoje źródło w układzie niskiego ciśnienia gdy ścierają się z sobą zimne masy powietrza pochodzące z obszarów polarnych z gorącym powietrzem podzwrotnikowym. Największą gwałtowność tego zjawiska można zaobserwować podczas przechodzenia tropikalnych tajfunów, cyklonów i huraganów. Wtedy to prędkość wiatru na otwartych oceanach potrafi osiągać nawet 300 km na godzinę, a piętrzące się fale osiągają wysokość nawet 10 metrów i mogą realnie zagrozić nie tylko walczącym z nimi na otwartym morzu załogami statków i kutrów rybackich, ale również mieszkańcom największych nadmorskich miast.
Szczurom lądowym krew w żyłach zmrozić mogą też tak zwane nagony. Powstają one, gdy gwałtowne wiatry smagając powierzchnię morza podnoszą poziom wody w pobliżu brzegu. W momencie kiedy zjawisko to zbiegnie się w czasie z przypływem powstają wysokie fale przelewające się przez umocnienia brzegowe i zalewające tereny nadbrzeżne.
Sztorm to zjawisko meteorologiczne charakterystyczne jest dla mórz i oceanów - obserwujemy pod postacią porywistego, silnego i długotrwałego wiatru o sile nie mniejszej niż 8° w skali Beauforta. Jego siła zależna jest od różnicy ciśnień dzięki którym powstał a historia uczy nas, że jest to siła natury, która potrafi zabić tysiące ludzi i w jednej chwili zniszczyć nawet dziesiątki tysięcy budynków.