Sprawdź pogodę w swoim mieście

Sprawne wycieraczki zadbaj o swoje bezpieczeństwo podczas deszczu


Wycieraczki nie są szczotkami do szorowania. Głównym zadaniem wycieraczek szyb jest wycieranie płynów. Potrafią oczywiście również pozbyć się drobinek brudu z przedniej szyby, ale to je uszkadza. Im więcej zaschniętych rozprysków owadów, opadłych liści, igieł sosnowych lub innych ciał stałych na przedniej szybie, tym większe ryzyko mikroskopijnego uszkodzenia piór wycieraczek, co skutkuje mniej skutecznym odprowadzaniem wody. Odczujesz to, gdy samochody mijające Cię spowodują fontannę wody, a Ty nie będziesz nic widział.
Wycieraczki to nie skrobaczki do lodu. Czy to ma znaczenie, że wycieraczki przymarzają do przedniej szyby? Nie, to nie ma większego znaczenia, ale nigdy nie należy ich włączać, gdy są przymrożone do szyby. To samo dotyczy aktywowania wycieraczek, gdy na przedniej szybie są kryształki lodu. Dobrym pomysłem jest ustawienie wycieraczek w pozycji podniesionej, aby nie dotykały przedniej szyby. Jeśli przymarzną do przedniej szyby w pozycji spoczynkowej, należy najpierw odmrozić przednią szybę. Z jednej strony zajmuje to dużo czasu, ale z drugiej nie uszkodzą się. Samochody osobowe na parkingach w zimie widać mają z tym często problem. Właściciel wychodzi, wsiada i jedzie próbując w trakcie jazdy rozruszać wycieraczki.
Zaniedbanie dysz natryskowych w zimnych miesiącach może również prowadzić do problemów. Jeśli wymieniłeś płyn na mieszankę zimową, pamiętaj o jednym ważnym kroku. Wyciągnij również cały letni płyn z węży. Samochody dostawcze, które pokonują często długie trasy muszą mieć sprawny układ natryskowy szyb, w innym wypadku nawet 5 litrowy zbiornik płynu nie wystarczy na dłuższą trasę.
Często zadawane pytanie: kiedy jest odpowiedni czas na wymianę wycieraczek? Wycieraczki są bardzo trwałe, ale w rzeczywistości zwykle nie wytrzymują tak długo na jaki okres był przewidywane. Twoje oczy podpowiedzą Ci, kiedy jest właściwy czas na ich wymianę tj. kiedy wycieraczki zostawiają ślady lub nie przesuwają się płynnie po przedniej szybie czas na wymianę. Podczas wymiany wycieraczek najpierw ustaw je w „pozycji serwisowej”, co jest jedynym sposobem na bezpieczną wymianę. Zaleca się kupowanie oryginalnych, markowych wycieraczek, a nie tanich zamienników. Tańsze wersje mogą nie pasować tak jak oryginały. Ponadto produkty zamienne mają zwykle duży uniwersalny adapter łączący przegub i ramię.