Sprawdź pogodę w swoim mieście

Samochody na każdą okazję


Samochody na każdą okazję na śnieg i na pustynie

Kiedy ziemię pokryje biały puch, samochód z napędem na cztery koła to ideał. Tak jednak tylko Ci się wydaje. Posiadacze aut z napędem na wszystkie koła stają się bardzo pewni siebie, jeżdżą szybciej niż powinni sądząc, że napęd na wszystkie koła pozwoli im zapanować nad pojazdem. Otóż nie.
Pewność taką da jedynie specjalistyczny samochód na śnieg, nigdy sam napęd 4x4. Na niewygody związane z prowadzeniem samochodu zimą narażeni są głównie osoby np. mieszkający pod miastami, gdzie nie zawsze dojedzie odśnieżający pług, narciarze, którzy wyjeżdżają na wysoko położone tereny ponieważ tam bez odpowiednio przygotowanego samochodu mogą ich spotkać problemy w których nikt im nie pomoże. Co prawda dla wielu rozwiązaniem są np. Samochody osobowe SUV, głównie dlatego widać je zimą. Prawda jest natomiast taka, że żadne samochody fabryczne nie są tak naprawdę przygotowane na śnieg. Owszem można je dostosować do poruszania się po śniegu, ale sporym kosztem i wyłącza je to praktycznie z poruszania się po drogach bez niego.
Na drugim biegunie jest pustynia. Wysokie temperatury, duże zapylenie, grunt, który jest w stanie w kilka minut połknąć kilak ton stali. Tutaj specjalistami od przystosowania pojazdów do jazdy po pustyni są firmy z Arabii Saudyjskiej. Znajdziemy tu 20-30 letnie pojazdy specjalnie przystosowane do warunków pustynnych, jak i nowe terenówki za kilka milionów dolarów.
Każdy z tych samochodów, niezależnie, czy za 40 000 usd, czy kilka milionów potrafi przejechać kilkaset kilometrów po pustyni. Drogą do sukcesu w ich wypadku są filtry powietrza dostosowana do wysokiego zapylenia i specjalne opony z odpowiednio dobranym ciśnieniem. Dochodzi do sytuacji, że w rejonach pustynnych jest to już forma turystyki i rywalizacji. Organizowane są safari pustynne lub wyścigi po piaskowych bezdrożach. Zaznaczyć trzeba, że jak każdy sport, czy hobby jest to spory wydatek. Jednak można tak „uzbroić” samochód, że poradzi sobie w ekstremalnych warunkach.