Sprawdź pogodę w swoim mieście

Porównanie opon zimowych z oponami wielosezonowymi


My, Polacy przyzwyczajeni jesteśmy do jazdy na oponach przystosowanych do panującej pory roku i okresowych zmian ogumienia na to, które lepiej sprawdzi się w danym czasie. Opony wielosezonowe zawsze były dość często pomijane, gdyż twierdzono, że nie zapewniają takiej przyczepności jak twoi konkurenci. Jak ta sytuacja wygląda teraz?

Opony zimowe

Największą zaletą opon zimowych jest naturalnie to, że świetnie sobie poradzą w każdych warunkach zimowych od niskich temperatur po zaśnieżone, czy pełne błota pośniegowego jezdnie. Ich mieszanka jest wykonana w taki sposób, by była maksymalnie elastyczna nawet w temperaturach poniżej zera, a bieżnik tworzy się tak, by mógł on odprowadzać więcej wody, czy też śniegu, więc jest on głębszy i bardziej ponacinany.
Opony zimowe naturalnie będą miały lepsze osiągi od wielosezonowych zimą, gdyż są one specjalnie w tym celu przygotowane. Zapewniają one znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa i nadają się lepiej do aut mocnych lub takich, które wykonują duże przebiegi i często opuszczają miasto.

Opony wielosezonowe

Przed laty opony wielosezonowe nie cieszyły się świetną opinią, gdyż jakość ich wykonania była bardzo słaba. Różnice w osiągach opon wielosezonowych, a zimowych w trudnych warunkach były naprawdę spore. Teraz jednak coraz więcej osób zastanawia się nad ich założeniem. Dzieje się tak, ponieważ producenci ogumienia bardzo mocno zainwestowali w rozwój opon wielosezonowych. Dzięki temu są one znacznie lepsze niż kiedykolwiek.
Opony wielosezonowe to najlepszy wybór, gdy pokonujemy autem małe przebiegi, gdyż wtedy faktycznie posłużą nam przez kilka lat. Ponadto sprawdzą się dobrze w mieście, gdzie ulice są odśnieżane regularnie i lepiej niż na drogach krajowych, wojewódzkich czy lokalnych w małych miejscowościach i wsiach. Największą zaletą opon wielosezonowych jest oszczędność czasu. Posiadając je nie musimy odwiedzać wulkanizatora dwa razy w roku, a wizyta ta będzie miała miejsce jedynie co kilka lat, gdy będziemy musieli wymienić zużyty komplet na nowy. Ponadto samochody na oponach wielosezonowych sprawdzają się zimą tak samo dobrze jak latem, więc nie trzeba się martwić o ich osiągi przez cały rok.
Opony wielosezonowe – o czym pamiętać po ich założeniu?
Wielu osobom wydaje się, że samochody osobowe i ich opony wielosezonowe nie wymagają większego serwisowania. Zapomina się jednak o tym, że opony letnie oraz zimowe takiemu podlegają przy każdej wymianie, gdyż sprawdza się wtedy stan ich wyważenia, szczelność wentyli, a nawet takie rzeczy jak zbieżność zawieszenia samochodu. Posiadając opony wielosezonowe owszem można odpuścić sobie wizyty w celu wymiany opon, lecz nie można zapominać o tym, by przynajmniej raz lub dwa razy w roku sprawdzać ich stan, wyważenie czy to jak szczelne są wentyle, by nie zostać niemile zaskoczonym przez nagły spadek ciśnienia w oponie czy też utratę przyczepności. Ponadto opony wielosezonowe zużywają się szybciej niż przystosowane do pór roku komplety, więc kolejny komplet będzie trzeba zakupić znacznie wcześniej niż w przypadku opon zimowych.