Sprawdź pogodę w swoim mieście

Pogoda długoterminowa dla kierowców.


Warunki pogodowe to istotny czynnik wpływający na komfort jazdy samochodem, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo podróżujących. Warto zatem poza przygotowaniem pojazdu do eksploatacji w zmiennych warunkach atmosferycznych, przeanalizować dodatkowo długotrwałą prognozę pogody dla kierowców. Według opinii ekspertów branży meteorologicznej świadomość kierowców w zakresie warunków pogodowych panujących na drogach istotnie wpływa na zmniejszenie wypadków drogowych.

Długotrwałe przymrozki w nocy

W najbliższym czasie, według prognoz synoptyków spodziewamy się w Polsce temperatur na poziomie od -7 do 2°C. Ujemne temperatury występować będą głównie w godzinach nocnych i porannych. Brak obfitych opadów śniegu sprawi, że pozornie czarna nawierzchnia jezdni może stać się istotnym zagrożeniem dla ruchu drogowego w wyniku przemieszczających się pojazdów. Wynika to z warunków atmosferycznych, na które wpłyną m.in. ujemna temperatura oraz przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, jak również duża wilgotność powietrza. Śliska nawierzchnia stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu pojazdów na drogach, dlatego zachowanie właściwej prędkości do warunków jazdy będzie kluczowe w zakresie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. W związku z przymrozkami należy spodziewać się m.in. wydłużonej drogi hamowania pojazdów. Ponadto mogą występować miejscowe pogorszenia widoczności w związku z mgłami w obszarach położonych blisko rzek i zbiorników wodnych.


Przelotne opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem

Długoterminowa prognoza pogody wskazuje, że nad Polską pojawią się niewielkie zachmurzenia, powodujące przelotne opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem. Biorąc pod uwagę towarzyszące opadom ujemne temperatury, należy stwierdzić, że warunki atmosferyczne nie będą korzystne dla uczestników ruchu drogowego w nadchodzących kilku tygodniach. Ponadto, sporadycznie pojawiać się będą silne podmuchy wiatru, które wpłyną na zmniejszenie komfortu prowadzenia pojazdu.


Słonecznie z przelotnymi zachmurzeniami

W nadchodzącym czasie kierowcy mogą spodziewać się słonecznej pogody z przelotnymi zachmurzeniami i sporadycznymi opadami. W ciągu dnia słonecznej pogodzie towarzyszyć będą opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura będzie wahać się w granicy 2°C i będzie spadać nieznacznie poniżej zera. Najmniej sprzyjających warunków atmosferycznych kierowcy mogą spodziewać się w godzinach nocnych oraz porannych. Porywisty wiatr oraz śliska nawierzchnia sprawią, że kierowcy będą zmuszeni zachować szczególną ostrożność, na co dodatkowo wpłynie pogorszenie przejrzystości powietrza.