Sprawdź pogodę w swoim mieście

Podczas upałów sprawna klimatyzacja wpływa na bezpieczeństwoLato zbliża się już do naszego kraju, a kierowcy powoli przygotowują się na starcie z upałami, między innymi konserwując swoją klimatyzację. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, zdecydowanie powinieneś zadbać o ten system – ma on bowiem naprawdę duże znaczenie podczas jazdy w wysokich temperaturach!

Zagrożenia płynące z niedziałającej klimatyzacji podczas upałów

Jeżdżenie samochodem w ciepłe dni to dla wielu osób naprawdę przyjemna rozrywka. Chłodne wnętrze auta zapewnia ulgę, a przemierzanie kolejnych kilometrów to prawdziwa przyjemność za sprawą pięknej pogody. Każdy z nas jednak z pewnością nie cierpi pierwszych kilku minut, podczas których wnętrze pojazdu jest niczym piekarnik i dopiero kiedy ciepłe powietrze zostanie z auta wyparte bądź kiedy włączymy klimatyzację będziemy mogli poczuć ulgę. Niedziałająca klimatyzacja jednak może nie tylko sprawić nam dyskomfort, ale również nieść za sobą pewne zagrożenia, które realnie mogą wpłynąć na nasze bezpieczeństwo na drodze.
Długotrwałe przebywanie w wysokiej temperaturze i w dodatku w zamkniętym pomieszczeniu, bo tak należy opisywać samochody, przede wszystkim niesie za sobą ryzyko odwodnienia. To zaś może prowadzić do spadku koncentracji czy poczucia senności. Jeżeli zaś w takich warunkach będziemy przebywali długo, na przykład podczas trasy, wystąpić może udar cieplny, który jest bardzo niebezpiecznym atakiem. Choć oczywiście są to ekstremalne przypadki, nie wolno lekceważyć takiego zagrożenia. Nie mówiąc już o tym, iż w upale możemy być bardziej rozdrażnieni.
Czasem może być również na tyle gorąco, iż otwarcie szyb w niczym nam nie pomoże, a nawet wręcz przeciwnie – może pogorszyć sytuację panującą we wnętrzu auta. To właśnie dlatego sprawna klimatyzacja w lecie jest aż tak ważna.

Jak dbać o swoją klimatyzację?

Żeby klimatyzacja w naszym aucie była w stanie działać poprawnie jak najdłużej, musimy o nią odpowiednio dbać – tak samo, jak o każdy inny system w naszym pojeździe. Jak jednak robić to efektywnie i na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę?
Przede wszystkim powinniśmy oduczyć się zachowania, które niestety jest często nawykiem wielu kierowców, a więc włączania na moment klimatyzacji na najwyższą moc i jej wyłączanie, gdy w samochodzie jest już wystarczająco chłodno. Może to bowiem w perspektywie długoterminowej prowadzić do uszkodzenia sprężarki, a to będzie skutkowało sporymi kosztami. O wiele lepiej, i paradoksalnie ekonomiczniej, jest włączenie klimatyzacji na niższym poziomie i niewyłączanie jej przez cały czas jazdy.
Dodatkowo powinniśmy regularnie czyścić system za pomocą specjalnych środków, które są dostępne w dobrych sklepach samochodowych czy w supermarketach. Kilkanaście minut działania tego środku może nam pozwolić na pozbycie się grzybów i drobnoustrojów z klimatyzacji, a także na uzyskanie neutralnego zapachu powietrza.

Klimatyzacja przestała działać – jakie mogą być przyczyny?

Jeżeli nasza klimatyzacja nagle przestała działać, możemy szukać przyczyn w wielu miejscach. Czasem może być to nawet tak banalna awaria, jak przepalony bezpiecznik. Gorzej, jednak jeżeli sytuacja jest poważniejsza. Najbardziej mogą boleć awarie takich komponentów, jak sprężarka, skraplacz czy dmuchawa. Jeżeli zaś klimatyzacja ogółem rzecz biorąc działa, lecz na naszych szybach zbiera się wilgoć, może to oznaczać, iż posłuszeństwa odmówił osuszacz. W tym wypadku może dojść do efektu domina, a nagromadzona wilgoć może uszkodzić inne komponenty systemu klimatyzacji.

Co oznacza legendarne „nabicie klimatyzacji”?

Czytając ogłoszenia, które dotyczą takich pojazdów jak samochody używane, nieraz możemy spotkać się z hasłem „klima działa, jest do nabicia”. Co to jednak tak naprawdę oznacza i czy w ogóle ma to jakiekolwiek znaczenie dla kupującego?
Nabijanie klimatyzacji to proces, podczas którego uzupełnia się czynnik chłodzący oraz środek smarujący. W teorii więc stwierdzenie, iż klimatyzacja jest do nabicia oznacza, iż po uzupełnieniu wszelkich substancji system powinien działać właściwie. Często jednak jest to blef mający ukryć, iż klimatyzacja w aucie, które chcemy kupić, najzwyczajniej w świecie nie działa.