Sprawdź pogodę w swoim mieście

Opony zimowe warto mieć nie tylko wybierając się w góry


Nadchodzi zima i możemy się założyć, że opanowałeś już kilka podstawowych rzeczy na zimną pogodę. To też ważny moment, aby upewnić się, że Twój samochód jest dobrze przygotowany na niesprzyjające warunki, w tym ma założone opony zimowe. Nie zapomniałeś o tym? Często słyszysz, że opony całoroczne „są w porządku” na śniegu. Mogą być w porządku, ale opon zimowych nie zastąpią, nie tylko w górach, nawet w mieście, czy terenie podmiejskim samochody często mogą sobie nie poradzić z warunkami w panującymi w zimie.
Opony zimowe to podstawa. Wiele osób ma tendencję do pomijania zakupu opon zimowych, jeśli ich obecny zestaw opon letnich lub całorocznych ma dużą głębokość bieżnika, ale różnica między tymi dwoma oponami jest znacznie większa, niż można by się spodziewać. Opony zimowe i letnie są wykonane z innej mieszanki, która pomaga poprawić osiągi w odpowiednich warunkach. Gdy temperatura spada, każda opona naturalnie twardnieje; jednak opony zimowe składają się z bardziej miękkiej mieszanki, która poprawia przyczepność w chłodne dni. Opony letnie zawodzą zimą i są niebezpieczne, ponieważ stają się zbyt trudne do „wgryzienia się” w śnieg, aby zapewnić wystarczającą przyczepność. Podobnie opony zimowe nie są idealne do jazdy latem, ponieważ bardziej miękka mieszanka nie tylko szybciej się zużywa, ale także wzór bieżnika jest zoptymalizowany pod kątem radzenia sobie z lodem i śniegiem, a nie z bezpośrednim kontaktem z drogą. Doskonale to widać, gdy samochody osobowe zimą stają pod wydaje się niedużą górką.
Rozważając zmianę opon, należy pamiętać, że opony muszą być prawidłowo przechowywane – w pomieszczeniu, z dala od wody, na stojakach lub ułożone na boku. Jeśli zostawisz opony w pozycji pionowej, z czasem mogą się odkształcić. Jeśli zdecydujesz się na opony zimowe w tym sezonie, upewnij się, że wymienisz wszystkie 4 opony, ponieważ mieszanie różnych zestawów spowoduje dużą różnicę w przyczepności, przez co samochód będzie bardziej nieprzewidywalny i trudniejszy do kontrolowania, szczególnie na zakrętach.