Sprawdź pogodę w swoim mieście

Ocieplenie klimatu – coraz dłuższy sezon na samochody cabrio


Każdego roku ilość ciepłych dni stale rośnie i temperatury w naszym kraju są coraz wyższe. Na wysokie temperatury można liczyć już nawet w kwietniu czy też maju, co sprawia, że coraz dłuższy jest sezon na kabriolety, które są dosyć rzadko spotykane w naszym kraju z racji na klimat, który zawsze sprawiał, że jazda takim autem nie jest zbyt przyjemna przez wiele miesięcy.

Samochody cabrio – co to za auta?

Tak w zasadzie to samochody cabrio nazywane też kabrioletami są pierwszymi samochodami w motoryzacji, gdyż pierwsze auta budowane w XIX wieku dachu nie posiadały. Przez lata sytuacja zmieniła się i dziś kabriolety, czyli auta z otwartym dachem są często traktowane jak auta luksusowe, czy też specjalne gdyż są znacznie rzadziej spotykane.
Kabriolety mają wiele rodzajów, które pozwalają lepiej je podzielić biorąc pod uwagę rodzaj dachu, nadwozia i tym podobnych rzeczy. Najbardziej podstawowe to roadstery, czyli auta sportowe ze składanym lub zdejmowanym dachem. Najczęściej są one dwumiejscowe i często nie posiadają swoich odpowiedników ze stałym dachem. Drugi rodzaj to auta convertible, czyli stworzone na bazie sedanów lub coupe kabriolety mogące pomieścić cztery lub pięć osób. Inne określenie to spider lub spyder. Jest to otwarte nadwozie, które popularne było szczególnie w pierwszych dekadach XX wieku. Auta tego typu nie posiadają najczęściej żadnego dachu i dobrym przykładem jest Jaguar XK120.
Nie jest to koniec rodzajów kabrioletów. Mamy jeszcze kabriolety typu targa. Ten rodzaj nadwozia jest też nazywany T-top w Ameryce. Jest to zamknięte nadwozie, które ma jednak możliwość zdejmowania części swojego sztywnego dachu, która najczęściej łączy przednią szybę z konstrukcją w której umieszcza się szybę tylną. Nazwa pochodzi od wyścigu Targa Florio. Na sam koniec pozostają nam auta typu coupe cabrio. Są to kabriolety z dachem sztywnym, który można składać i dach ten wykonany jest z tworzyw sztucznych lub metalu. Samochody tego typu są szczególnie popularne wśród francuskich producentów, którzy chętnie konstruowali je na początku XXI wieku.

Czy warto zdecydować się na kabriolet w Polsce?

Kabriolety nigdy nie cieszyły się ogromną popularnością w naszym kraju z racji panującego klimatu. Miesięcy ciepłych, w których można czerpać ogromną przyjemność z jazdy z otwartym dachem jest naprawdę niewiele i ograniczają się zazwyczaj do okresu maj-sierpień. W innych miesiącach jazda kabrioletem to proszenie się o wszelkiego rodzaju choroby, gdyż bardzo prosto można się przewiać i przeziębić. Klimat staje się jednak cieplejszy, co jest zauważalne w ostatnich latach, więc zakup kabrioletu może być ciekawym pomysłem.
Spośród zalet kabrioletów trzeba wymienić przede wszystkim prestiż jaki ma ten typ samochodów, który zyskał on w dużej mierze po II Wojnie Światowej, gdy motoryzacja poszła w stronę bardziej praktyczną i od wtedy znaczna część aut jest budowana z zamkniętym dachem. Ponadto dają one ogromną wolność i frajdę pozwalając na jazdę pod gołym niebem z wiatrem we włosach, co możliwe jest poza autami tylko na motocyklach, lecz w kabriolecie nie trzeba mieć kasku na głowie i można przewozić nawet kilku pasażerów.
Patrząc na wady trzeba wśród nich wymienić przede wszystkim to, że auta te nie mają stałego dachu. Mowa tu jednak bardziej o tym co się z tym wiąże, bo jest też przecież zaletą. Brak dachu oznacza bowiem, że producenci muszą dostosować i wzmocnić konstrukcję podwozia samochodu, a ponadto ograniczają oni przestrzeń w bagażniku, bo trzeba wygospodarować miejsce na konstrukcję dachu oraz mechanizm odpowiadający za jego składanie. Dodatkowo wszystkie te zmiany skutkują wyższą masą własną, co pogarsza prowadzenie auta.
Decydując się na kabriolet trzeba więc to dobrze przemyśleć. Gdy jednak jest się już zdecydowanym to trzeba przede wszystkim dokładnie obejrzeć to auto i konstrukcję jego dachu, to jak pracuje mechanizm, sprawdzenie szczelności na przykład na myjni automatycznej i sprawdzenie czy nie ma on gdzieś rdzy, gdyż ta jest czasem trudna do usunięcia. Warto też sprawdzić czy wszystkie drzwi są dobrze spasowane, gdyż auta powypadkowe mają z tym problem przez zmniejszoną sztywność konstrukcji.