Sprawdź pogodę w swoim mieście

Kiedy wymienić opony na zimowe?


Trudne warunki atmosferyczne występujące na drogach będą w znaczny sposób wpływały na zachowanie się auta podczas jazdy. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby w okresach, gdy pogoda jest gorsza mieć pewność, że auto nie ma żadnych usterek, które mogłyby wpływać na zwiększenie ryzyka występowanie między innymi kolizji, czy też wypadków. Bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie pojazdu pod kątem stanu technicznego. Pozwala to unikać sytuacji, w których występują w pojeździe takie usterki, które mogłyby się pogłębiać pod wpływem oddziaływania trudnych warunków atmosferycznych. Warto jest z tego powodu przed okresem zimowym dokonać dokładnego przeglądu samochodu. Bywa to ważne, szczególnie w przypadku wykorzystania samochodu w sposób regularny. Wówczas pojazd jest znacznie bardziej narażony na problemy w przypadku, gdy nie znajduje się w odpowiednim stanie technicznym. Równocześnie, gdy intensywnie wykorzystuje się auto nie można zapominać o wykorzystaniu opon zimowych. Mają one bardzo duże znaczenie z punktu widzenia tego, jak pojazd będzie się poruszała na gorszych nawierzchniach.

Dlaczego niezbędne jest korzystanie z opon zimowych?

W ostatnich latach zimy nie były bardzo mroźne. Dodatkowo sporadycznie występowały opady śniegu. Z tego powodu wielu kierowców decydowało się na korzystnie z opon całorocznych. Równocześnie byli tacy właściciel aut, którzy nie zmieniali opon na zimowe. Natomiast trzeba brać pod uwagę, że przy bardzo trudnych warunkach atmosferycznych samochody osobowe będą inaczej zachowywać podczas jazdy bez opon na zimę. Wynika to przede wszystkim z tego, jak przygotowane jest ogumienie na okres zimy. Przede wszystkim posiada one znacznie lepiej przygotowane bieżniki. W ten sposób samochód znacznie lepiej hamuje, czy optymalnie zachowuje się przy większych prędkościach, na zakrętach. Szczególnie na dłuższych trasach warto jest z tego powodu korzystać z zimowych opon. Wówczas można znacznie ograniczyć sytuacje, gdy auto nie będzie się właściwie zachowywało podczas jazdy.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Gdy użytkuje się samochód w sposób, który wymaga korzystania zimowego ogumienia, wówczas warto pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem o ich wymianie. Wskazuje się, że takie opony powinny być wymienione w momencie, gdy temperatura zaczyna zbliżać się do zera. Równocześnie o zakupie ogumienia na zimę warto pomyśleć z pewnym wyprzedzeniem. Ma to znaczenie z punktu widzenia tego z jakimi cenami można spotkać się podczas zakupów. Gdy ma się więcej czasu na zakup, a nie realizuje się go w ostatniej chwili, wówczas znacznie łatwiej znaleźć korzystne oferty. Dotyczy to szczególnie kupowania nowych opon. Takie, które pochodzą od renomowanych producentów mogą być kosztowne. Z tego powodu możliwość skorzystania z promocyjnych warunków zakupu jest znacznie korzystniejsze. W ten sposób można znacznie ograniczyć konieczność wydatkowania nadmiernie dużych środków finansowych. Nie można również zapominać o wyszukaniu takich opon, które są odpowiednio dopasowane do sposobu użytkowania samochodu.