Sprawdź pogodę w swoim mieście

Kiedy spadnie śnieg? Prognoza pogody na Grudzień


Grudzień to wyjątkowy miesiąc w roku. To wtedy zajęci jesteśmy poszukiwaniem wymarzonych prezentów, przygotowywaniem się do Świąt Bożego Narodzenia oraz zastanawianiem się, kiedy spadnie uprawniony śnieg. Tak naprawdę biorąc pod uwagę ostatnie zimy, święta nie były białe, a dzieci nie miały szansy cieszyć się zimową, świąteczną aurą tak, jak to było kiedyś. Jaka pogoda czeka nas w tym roku? Czy święta będą białe i piękne?

Jaka pogoda czeka nas w grudniu?


Pogoda obecnie stała się niezwykle dokuczliwa. Wcześniej cieszyliśmy się złotą, polską jesienią, po której nastąpił czas gwałtownych zmian pogody. To czas największego zachowania w roku. Końcówka listopada była mroźna, jednak początek grudnia na chwilę obecną zapowiada się deszczowo i ponuro. Czy oprócz opadów deszczu liczyć będzie można również na opady śniegu? Na chwilę obecną mroźny wiatr przenika przechodniów oraz utrudnia jazdę na rowerze. Obecna aura nie musi zwiastować braku śniegu w grudniu! Czego więc możemy się spodziewać? Obecnie mapy synoptyczne nie wskazują na powrót mrozów i śnieg. Mamy jednak dopiero pierwszą połowę miesiąca, a jak wiadomo, pogoda zmienia się dynamicznie. Właśnie tak będzie w pierwszej dekadzie grudnia- wietrznie, deszczowo, wilgotno i mroźnie w nocy. Temperatura w pierwszej dekadzie grudnia nie przekroczy 9 stopni C, jednak nie spadnie również niżej, niż 3 stopnie C. 

Czy jest szansa na opady śniegu?

Druga dekada grudnia zapowiada się podobnie. Synoptycy są zgodni, że aura będzie bardziej jesienna, niż zimowa. Nie zapowiadają oni również zbyt obfitych opadów- zarówno deszczu, jak i śniegu. Temperatura powietrza w dzień może wynosić nawet 9 stopni C. Najważniejsza jest oczywiście druga połowa grudnia. Niestety Boże narodzenie nie będzie ani śnieżne, ani mroźne. Powtórzy się sytuacja z zeszłego roku, kiedy to dni przed świętami były słoneczne. Warto jednak pamiętać, że długoterminowe prognozy pogody mają to do siebie, że często ulegają zmianie. Dynamiczne zmiany atmosferyczne powstają nagle i żaden synoptyk nie jest w sanie przewidzieć ich szybciej. Nie można wiec wykluczyć, że pomimo przykrych zapowiedzi święta okażą się białe i klimatyczne. 

Czego można się spodziewać?


Nic nie jest pewne. Pogoda zmienia się niezwykle szybko. Wszelkie prognozy pogody zwiastują ciepły grudzień. Zarówno pierwsza, jak i druga połowa grudnia pod względem temperatury prezentuje się podobnie. Oczywiście prognozy mogą się zmienić, a dzieci być może będą mogły cieszyć się białym puchem i wspaniałym czasem na sankach.