Sprawdź pogodę w swoim mieście

Jakie samochody mają najmniejszą emisję CO2?


Obecnie przy okazji produkcji samochodów ogromną wagę przywiązuje się do emisji przez nich dwutlenku węgla oraz innych spalin. Którzy producenci oraz które modele radzą sobie w tej kwestii najlepiej, a jakie marki muszą płacić sromotne kary?

Krucjata przeciwko samochodom trującym środowisko

Od dobrych kilkudziesięciu lat dość mocno nagłaśnia się kwestię emisji spalin przez samochody. Nie, nie jest to problem, który jest nagłaśniany dopiero teraz – dyskusje na temat szkodliwości samochodów spalinowych trwają już naprawdę długo i już od długiego czasu wprowadzane były różne próby zmiany tego stanu rzeczy. Przez wiele lat za najbardziej ekologiczny silnik był uznawany... diesel. Badania prowadzone na przestrzeni lat ujawniły jednak, iż co prawda silnik na olej napędowy może być ekonomiczny i spalać mniej paliwa, lecz z ekologią niestety nie ma to za wiele wspólnego. Obecnie zaś do głosu dochodzą samochody hybrydowe, elektryczne, oraz od czasu do czasu auta wodorowe. Alternatyw dla samochodów całkowicie spalinowych jest więc o wiele więcej, co dobitnie pokazują tendencje rynkowe – coraz częściej ludzie na całym świecie, w tym Polacy, decydują się na przykład na kupno auta hybrydowego czy nawet elektrycznego.
Za niedługo jednak takie przejście może zostać wymuszone przez wiele instytucji. Kilka tygodni temu Parlament Europejski przegłosował uchwalę, wedle której od 2035 roku w całej Unii Europejskiej ma zostać wprowadzony zakaz produkcji oraz sprzedaży samochodów spalinowych. Podobne przepisy wdrażane są także w Wielkiej Brytanii czy w Stanach Zjednoczonych, a nad podobnym ruchem zastanawiają się nawet Chiny. Pokazuje to, że rządy większości światowych państw wypowiadają niejako wojnę gazom cieplarnianym, w tym również i samochodom.

Kary dla producentów za przekraczanie emisji spalin

Obecnie wiele krajów na całym świecie wprowadza rygorystyczne normy emisji spalin, których przekroczenie ma w domyśle naprawdę mocno zaboleć producentów samochodów osobowych. Obecna norma emisji spalin znajduje się na poziomie 95 gramów na każdy przejechany kilometr, a każdy przekroczony gram producent musi zapłacić karę w wysokości 95 euro od każdego sprzedanego egzemplarza. Są to więc naprawdę spore liczby, jeżeli zaczniemy sumować wszystkie samochody sprzedawane w Europie. Szacuje się, iż w samym 2021 roku łączne kary dla wszystkich producentów sięgnęły rozmiarów aż 14,5 miliarda euro, co jest naprawdę olbrzymią kwotą. Największe problemy stanowią jednak konsumenci, którzy są najbardziej zainteresowani wielkimi SUV-ami z potężnymi silnikami. Producenci więc zaspokajają popyt na takie konstrukcje dodatkowo podnosząc cenę w taki sposób, by wyższa kwota za samochód mogła wyrównać ewentualne kary od Unii Europejskiej. Na tym wszystkim więc obecnie najmocniej cierpią niestety konsumenci.

Którzy producenci emitują najmniej CO2?

Nie oznacza to jednak, iż nikt nie próbuje się stosować do nowych limitów. W ostatnich latach widzimy naprawdę sporą zmianę, a wielu producentów chcąc ograniczyć starty, w szczególności w okresie kryzysu w branży, stawia na oszczędniejsze pod kątem emisji spalin rozwiązania. Warto w tym miejscu wspomnieć na przykład o liderze w tym aspekcie – Toyocie, która w 2021 roku uzyskała średnią na poziomie 95,1 g/km. Szacuje się, iż łączna kara tego koncernu opiewa na kwotę 18 milionów Euro, co jest niezauważalnym wręcz ułamkiem.
Świetnie radzi sobie również koncern Renault-Nissan-Mitsubishi z emisją spalin na poziomie 97,8 g/km, a także Hyundai-Kia – 101,1 g/km. Większe kłopoty mają już jednak Stellantis (107,7 g/km) oraz Volkswagen, który osiągając poziom 109,3 g/km musiał zmierzyć się z najwyższą karą, opiewającą na astronomiczne 4,5 miliarda Euro! Nie oznacza to jednak, iż niemiecki producent nie produkuje aut oszczędnych, co zresztą możecie zobaczyć w poniższej tabelce.

 Samochody z najmniejszą emisją spalin na rynku (wyłączając samochody elektryczne i wodorowe)Lp.ModelEmisja spalin (g/km)
1BMW i3 (wersja hybrydowa)13
2Hyundai IONIQ26
3KIA Niro29
4KIA Optima33
5Volkswagen Golf36
6Volkswagen Passat38
7Volvo V6048
8Toyota Yaris75
9Ford Fiesta79
10Skoda Citigo82