Sprawdź pogodę w swoim mieście

Jaki wpływ na poziom zanieczyszczenia powietrza w Częstochowie mają samochody spalinowe?


W ostatnich latach w Polsce regularnie przybywa nowych samochodów osobowych. Oczywiście w przeważającej większości są to pojazdy spalinowe, co budzi poważne wątpliwości ekologów. W Polsce bowiem dość sporym problemem, w szczególności miastach, jest zanieczyszczenie powietrza. Choć sytuacja wygląda trochę lepiej niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu, nadal na tle innych krajów europejskich nie wypadamy najlepiej. Jak duży wpływ na całą sytuację mają jednak samochody i czy można znaleźć jakąś korelację pomiędzy wzrostem liczby aut a czystością powietrza w takich miastach, jak na przykład Częstochowa?

Ogólne zanieczyszczenie powietrza w Częstochowie kiedyś a teraz

Górny Śląsk kojarzymy między innymi ze sporym zanieczyszczeniem powietrza z uwagi na naprawdę spore zagęszczenie miast oraz występowanie wielu kopalni, hut czy fabryk. Częstochowa jednak znajduje się na Śląsku tylko administracyjnie i widać to we wszystkich danych dotyczących zanieczyszczenie powietrza.
Nie oznacza to jednak, że nigdy problemy dotyczące jakości powietrza w tym mieście się nie pojawiały. Na początku wieków jakość powietrza nie sprawiała największych kłopotów, lecz nie oznacza to, że w ogóle nie było z tym problemów. Te rozpoczęły się, gdy zaczęto zajmować się bardziej szczegółowymi badaniami.
Najgorsza sytuacja pod tym względem występowała w 2017 roku, a dokładniej mówiąc – w styczniu oraz lutym. Wprowadzane zmiany sprawiły jednak, iż w następnych latach wskaźniki wyglądały coraz lepiej. W 2021 roku na przykład nie było ani jednego dnia, w którym średnia ilość pyłu PM10 w powietrzu była zła (powyżej 75 jednostek). To naprawdę świetny wynik, szczególnie w miesiącach zimowych.

Liczba zarejestrowanych samochodów w Częstochowie na przestrzeni lat

W ciągu ostatnich kilkunastu latach, jeżeli chodzi o samochody Częstochowa zaliczyła naprawdę ogromny skok. Idealnie widać to na danych z pierwszej dekadzie XXI wieku. W 2002 roku na przykład w Częstochowie zarejestrowanych było 69 007 samochodów osobowych. W 2009 roku zaś liczba tego typu pojazdów osiągnęła liczbą 96 588.
Bariera 100 tysięcy egzemplarzy pojazdów osobowych zarejestrowanych na częstochowskich „blachach” przekroczona została zaś już dwa lata później, bo w 2011 roku. Wtedy licznik Głównego Urzędu Statystycznego wskazał liczbą 104 288 sztuk. Od tamtego czasu tendencja wzrostowa nadal się utrzymywała. Ba, nawet przyspieszała. W 2014 roku było to 110 209 aut osobowych, zaś w 2017 – już 121 160 egzemplarzy.
W przypadku Częstochowy nawet pandemia koronawirusa nie spowodowała spowolnienia trendu. W 2019 roku bowiem odnotowano 129 365 samochodów osobowych zarejestrowanych w tym mieście, zaś w 2020 roku – 133 349 egzemplarzy.

Dlaczego w Polsce przybyło tyle samochodów?

Istnieje wiele przyczyn, przez które w ostatnich latach samochodów w Polsce przybywa coraz więcej aut. Przede wszystkim bardzo mocno rozwija się rynek wtórny w Polsce. Wszystko w wyniku sprowadzania z zagranicy, w szczególności z Niemiec i z innych krajów Zachodniej Europy, Dodatkowo Polacy coraz częściej decydują się na kupno samochodu, gdyż coraz częściej mogą sobie na to pozwolić pod kątem finansowym. To właśnie są najważniejsze powody, przez które w naszym kraju rejestruje się coraz więcej aut.

Wpływ samochodów spalinowych na jakość powietrza w Częstochowie

Powiedzieliśmy trochę o stanie powietrza w Częstochowie, o przyroście samochodów w tym mieście, ale czy ma to mocny związek ze stanem powietrza? Okazuje się, że w przypadku właśnie tego miasta – praktycznie w ogóle.
Ogółem przecz biorąc w polskich miastach samochody osobowe odpowiadają kolejno za 9 procent oraz 13,5 procent generowania pyłów PM2.5 oraz PM10, a także za 30,5 procenta dwutlenku azotu. Patrząc jednak na ostatnie badania dotyczące czystości powietrza w Częstochowie można dojść do wniosku, iż liczba aut w tym mieście nie ma większego związku z czystością powietrza. Idealnie widać to przez fakt, iż czystość powietrza w Częstochowie jest coraz lepsza, podczas gdy samochodów jest tutaj coraz więcej.