Sprawdź pogodę w swoim mieście

Jaki wpływ na poziom zanieczyszczenia powietrza w Tarnobrzegu mają samochody spalinowe?


W polskich miastach od wielu lat mieszkańcy oraz władze mierzą się z zanieczyszczeniem powietrza. Poza tym, że smog może uprzykrzać życie pod kątem widoczności, to dodatkowo jest on niebywale szkodliwy dla naszego zdrowia, w szczególności dla układu oddechowego. Nic więc dziwnego, iż samorządy robią wszystko, by przekonać ludzi na przykład do wymiany pieców czy do zmiany nawyków, by jak najmocniej ograniczyć emisję zanieczyszczeń. Oczywiście istnieje więcej pomysłów na poprawę czystości powietrza w poszczególnych miejscowościach, a jednym z pomysłów jest ograniczenie liczby samochodów spalinowych. Czy dla przykładu w Tarnobrzegu występują problemy z brudnym powietrzem, a jeżeli tak – jak wielki wkład mają w to auta na benzynę czy olej napędowy?

Ogólne zanieczyszczenie powietrza w Tarnobrzegu kiedyś a teraz

Sytuacja pod kątem zanieczyszczeń w województwie podkarpackim jest dość zwodnicza. Wydawać by się mogło, iż z uwagi na duże wysokości, spore zalesienie oraz spore połacie terenów całkowicie chronionych ten rejon naszego kraju będzie pod kątem jakości powietrza prezentować się naprawdę przyzwoicie. W większości miejsc rzeczywiście jakość powietrza jest przynajmniej przyzwoita, lecz całą średnią rejonu bardzo mocno pogarszają takie miasta, jak Rzeszów czy Przemyśl, które od lat borykają się z poważnymi problemami dotyczącymi właśnie zanieczyszczenia powietrza.
Jak zaś sytuacja prezentuje się w Tarnobrzegu? Jak się okazuje – całkiem stabilnie. Nawet w badaniach z początku XXI wieku, a dokładniej rzecz ujmując z lat 2003-2004, pod kątem pyłu PM10 Tarnobrzeg klasyfikował się w klasie A, oznaczającej poziom zanieczyszczeń w normie. Nie oznaczało to jednak, iż samorząd mógł osiąść na laurach, gdyż przykłady wielu miast pokazały już, że przez zaniedbania można w prosty sposób pogorszyć jakość tego, czym oddychają mieszkańcy już w kilka lat, a powrót do optymalnej sytuacji będzie wiązał się z ogromem wysiłków.
Mieszkańcy Tarnobrzegu mogą jednak oddychać spokojnie – pod kątem pyłów PM2.5 oraz PM10 miasto to radzi sobie naprawdę dobrze. Można oczywiście spróbować podkreślać fakt, iż jest to miasto małe, liczące nieco ponad 47 tysięcy osób, lecz nawet w podobnych pod kątem wielkości miastach w Polsce są w stanie występować podwyższone poziomy zanieczyszczenia czy nawet smog. Wielkość miasta wcale nie jest więc wyrocznią i zasadą.

Liczba zarejestrowanych samochodów w Tarnobrzegu na przestrzeni lat

Jeżeli chodzi o taką kwestię, jak samochody Tarnobrzeg rzecz jasna niezbyt wyróżnia się ich liczbą. Jest to stosunkowo mała miejscowość, dodatkowo dobrze skomunikowana na przykład z Sandomierzem oraz Rzeszowem. Mimo wszystko jednak aktualnie na dwóch mieszkańców Tarnobrzegu przypada jeden samochód, co jest rezultatem bardzo bliskim średniej krajowej. Jak jednak przez lata kształtowała się liczba pojazdów zarejestrowanych w Tarnobrzegu?
W roku 2002 Główny urząd Statystyczny odnotował w Tarnobrzegu 11 605 samochodów osobowych (dzisiaj skupimy się właśnie na nich). Już siedem lat później, a więc w roku 2009, wartość ta wzrosła do poziomu 18 434, a więc o niemal siedem tysięcy. Daje to przyrost o około tysiąc aut rocznie. Taki wzrost utrzymywał się mniej więcej do roku 2010, po czym zaczął on zwalniać.
W ostatnich latach tendencja wzrostowa liczby rejestrowanych na tarnobrzeskie tablice samochodów była dość niestabilna i w zależności od roku przyrost mógł wahać się w przedziale 300-800 samochodów rocznie. Wedle raportu GUS-u z roku 2020, w Tarnobrzegu obecnie zarejestrowanych jest 24 449 aut osobowych.

Wpływ samochodów spalinowych na jakość powietrza w Tarnobrzegu

Mając więc przedstawione wszystkie informacje dotyczące stanu powietrza w Tarnobrzegu, a także raporty dotyczące liczby zarejestrowanych pojazdów, można odpowiedzieć na pytanie, czy auta spalinowe mają wpływ na jakość powietrza w tym mieście. Z pewnością w jakiejś części tak jest, lecz jako że sam Tarnobrzeg nie narzeka na olbrzymie problemy ze smogiem czy innymi tego typu zjawiskami, trudno jest tutaj mówić o olbrzymim problemie związanym z samochodowymi spalinami.