Większość polskich miast od wielu lat zmaga się z problemami dotyczącymi zanieczyszczenia powietrza. W naszym kraju jest to niestety dość poważna kwestia, gdyż zimą wiele polskich miejscowości jest w stanie wylądować w czołówce niechlubnych list pokazujących najmocniej zanieczyszczone miejsca w Europie, a w niektórych momentach nawet na świecie. Działa to bardzo niekorzystnie nie tylko pod kątem wizerunkowym, ale również i zdrowotnym dla mieszkańców. Jak jednak mają się do tego samochody osobowe, które zdaniem wielu ekologów są jednym z największych trucicieli w miastach i jak cała sytuacja z nimi związana prezentuje się w Rzeszowie?
Ogólne zanieczyszczenie powietrza w Rzeszowie kiedyś a teraz
Podkarpacie w teorii jest jednym z najczystszych rejonów w Polsce pod kątem powietrza. To bardzo górzysty rejon, z wieloma terenami chronionymi prawnie. Czy to oznacza, iż także Rzeszów jest wolny od zanieczyszczeń? Niestety nie. Co więcej, jeszcze kilkanaście lat temu sytuacja wcale nie wyglądała aż tak źle, jak obecnie, choć apogeum całego problemu i tak miało miejsce dobre kilka lat temu i na ten moment sytuacja ulega nieznacznej poprawie.
W badaniach przeprowadzonych w latach 2003-2004 całe województwo podkarpackie otrzymało w kwestii czystości powietrza klasyfikację A. Oznacza to dobry stan powietrza. Od tamtej pory minęło jednak aż dwadzieścia lat, co niestety doskonale widać na podstawie obecnej sytuacji i najnowszych danych z tego regionu.
W Rzeszowie największym problemem jest pył PM2.5. W ciągu ostatnich dwóch lat stacje badające stan powietrza w polskich miastach odnotowały co najmniej kilka dni, podczas których nawet osoby, które niekoniecznie posiadają jakiekolwiek schorzenia dróg oddechowych czy inne czynniki, które sprawiają, iż znajdują się w grupie ryzyka, mogły mieć pewne problemy z oddychaniem właśnie przed zbyt wysokie stężenie pyłu PM2.5
Jest to niestety naprawdę niepokojąca statystyka, mając na uwadze fakt, iż po kilku latach poprawy w roku 2021 mogliśmy zobaczyć nasilenie się całego zjawiska. Oczywiście nadal podejmowane są działania mające na celu poprawę nie najlepszej sytuacji w stolicy województwa podkarpackiego, lecz taki proces siłą rzeczy będzie trochę trwać.
Liczba zarejestrowanych samochodów w Rzeszowie na przestrzeni lat
Jeżeli chodzi o taką kwestię, jak
samochody Rzeszów w ciągu ostatnich lat naprawdę mocno się rozwinął, a liczba aut osobowych dość szybko poszybowała w górę. Widać to idealnie na podstawie statystyk, które nieprzerwanie od 2009 roku oferuje nam Główny Urząd Statystyczny. Dzięki temu możemy w naprawdę szybki sposób zauważyć intensywną tendencję wzrostową, która prowadzi nas do obecnego miejsca.
Dla przykładu, jeszcze w 2002 roku, a więc dwadzieścia lat temu, w Rzeszowie zarejestrowanych było 38 451 samochodów osobowych. Siedem lat później – we wspomnianym 2009 roku – takich pojazdów było już 67 041. Szybki wzrost nadal postępował. Dwa lata później według GUS-u w Rzeszowie zarejestrowanych było już 75 481 pojazdów tego typu, zaś w 2013 roku – 82 708.
Już cztery lata później przebita została bariera 100 tysięcy samochodów osobowych, gdyż wartość ta wynosiła wtedy 103 057 egzemplarzy. Wzrost jednak nadal przyspieszał, choć tendencja została nieco wyhamowana w wyniku pandemii koronawirusa. Dlatego też w porównaniu z rokiem 2019 (115 084), liczba zarejestrowanych samochodów w Rzeszowie nie zmieniła się aż tak drastycznie – 119 188.
Wpływ samochodów spalinowych na jakość powietrza w Rzeszowie
Czy mając takie dane możemy więc wywnioskować, iż samochody spalinowe posiadają spory wpływ na aktualną sytuację ze stanem powietrza w Rzeszowie? Oczywiście nie można uznać aut za niewinne, lecz zdecydowanie to nie one odgrywają tutaj największą rolę. Rzecz jasna ich większe natężenie w jednym miejscu, na przykład w godzinach szczytu, może być ważnym czynnikiem przy tworzeniu się smogu, lecz pod kątem samych zanieczyszczeń prym wiodą gospodarstwa domowe, odpowiedzialne za nieco ponad połowę całej emisji pyłów PM2.5 oraz PM10. To tutaj trzeba szukać głównych winowajców.