Sprawdź pogodę w swoim mieście

Jaki wpływ na poziom zanieczyszczenia powietrza w Płocku mają samochody osobowe?


Motoryzacja to dziedzina, która zmieniła życie ludzi wręcz nie do poznania. Jej powstanie, a następnie ogromna popularyzacja przyczyniła się do „zmniejszenia” świata, czyli po prostu znacznego ułatwienia i usprawnienia podróżowania po nim. Pionierzy motoryzacji nie przewidzieli jednak jakie konsekwencje dla klimatu mogą mieć samochody w przyszłości. Aktualnie jest to już wiadome, przez co emisja spalin w autach jest ograniczana. Jak obecność aut wpływa na powietrze w Płocku?

Dlaczego powietrze jest zanieczyszczone?

W przeszłości powstało wiele technologii, które zaczęły wykorzystywać proces spalania. Mowa tu o przemyśle ciężkim, motoryzacji czy transporcie kolejowym, a następnie lotniczym. W przeszłości nie myślano jednak w żaden sposób o jakichkolwiek konsekwencjach klimatycznych. Badania nad stanem powietrza rozpoczęły się na dobre dopiero w XX wieku, a ogromną uwagę do dbania o stan powietrza zaczęto przykładać mniej więcej w drugiej jego połowie. Pierwsze regulacje spalin w Europie znane nam dziś, czyli EURO pochodzą z lat 90., a do niedawna powszechne było oszukiwanie testów emisji spalin. Konsekwencje tego, że od wielu lat prąd pochodzi z węgla i ropy, samochody są powszechne zaczynamy odczuwać jednak dopiero dziś, gdy świadomość na temat stanu naszego klimatu jest wyższa niż kiedykolwiek.
Zanieczyszczenia powietrza w Polsce to efekt tego jak wygląda gospodarka naszego kraju. Przemysł energetyczny jest oparty przede wszystkim na węglu kamiennym oraz brunatnym, więc zapewnienie zasilania wszystkim obywatelom sprawia, że do atmosfery trafia mnóstwo przede wszystkim dwutlenku węgla. Do tego wielu Polaków korzysta do dziś z przestarzałych pieców i pali w nich nie tylko węglem dobrej jakości, ale też jego gorszymi odmianami, a ponadto wiele osób do pieca wrzuca po prostu drewno, czy też nawet śmieci, co skutkuje dostaniem się do powietrza bardzo toksycznego dymu.
Na coraz większe zanieczyszczenie powietrza w naszym kraju wpływa również to, że po ulicach porusza się coraz więcej samochodów osobowych, a co za tym idzie do powietrza emitowane jest więcej spalin, a wszelkie zanieczyszczenia, które osiadają na asfalcie są wzbijane w powietrze przez auta, które aktualnie można spotkać praktycznie wszędzie.

Jakie związki zanieczyszczają powietrze?

Najwięcej w atmosferze znajdziemy oczywiście dwutlenku węgla, którego emisja przez samą polską sięga setek milionów ton. Do tego powietrze mocno jest zanieczyszczane przez tlenki siarki i tlenki azotu, które powodują na przykład kwaśne deszcze. Za zanieczyszczenia uznaje się również tlenek węgla, pyły zawieszone czy też węglowe, ołów i inne metale ciężkie, ozon troposferyczny i wiele innych, rzadziej występujących związków.
Związki, które zanieczyszczają powietrze prowadzą do takich sytuacji jak kwaśne deszcze, smog, powiększają dziurę ozonową czy też pogłębiają działanie efektu cieplarnianego. Szczególnie niebezpieczne są dwa ostatnie zjawiska, gdyż oddziałują one na całą kulę ziemską podwyższając średnią temperaturę na Ziemi, a do tego redukcja warstwy ozonu sprawia, że jesteśmy coraz mniej chronieni przed bardzo szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.

Co wpływa na zanieczyszczenie powietrza w Płocku i jak duży jest w tym udział samochodów osobowych?

Płock to miasto, które w przeszłości bywało naprawdę mocno zanieczyszczone i do dziś zdarzają się takie dni, w których powietrze, a dokładniej jego stan jest bardzo niebezpieczny dla wszystkich mieszkańców. Co jest powodem takiej sytuacji? Samochody, lecz nie w pełni bezpośrednio. Gdyby auta nigdy nie powstały Płock byłby jednak z pewnością znacznie czystszy. Mowa oczywiście o rafinerii należącej do PKN Orlen, która znajduje się na terenie tego miasta. Powoduje ona bardzo dużo zanieczyszczeń powietrza, które pogarszają jego stan w Płocku.
Do skażenia przyczyniają się również auta. Jeśli chodzi o zarejestrowane w tym mieście samochody Płock reprezentują aż 84 tysiące aut osobowych, co jest sporym wynikiem jak na miasto zamieszkane przez zaledwie 120 tysięcy mieszkańców.