Sprawdź pogodę w swoim mieście

Jaki wpływ na poziom zanieczyszczenia powietrza w Koninie mają samochody osobowe?


Zanieczyszczenie powietrza potrafi być niezwykle groźne dla zdrowia. Szacuje się, że straty spowodowane w samej Europie przez zanieczyszczenia powietrza to ponad półtora biliona dolarów, a ponadto wpływa to niekorzystnie na środowisko naturalne. Z tego powodu coraz większą wagę przykładamy do redukowania emisji szkodliwych związków. Jaki udział w zanieczyszczeniach powietrza mają samochody w Koninie?

Czym są zanieczyszczenia powietrza

O tym, że powietrze jest zanieczyszczone mówi się bardzo często, lecz wiele osób nawet nie wie jakie związki odpowiadają za te zanieczyszczenia i skąd one pochodzą, a także jak działają na człowieka. Na start warto określić jakie związki są uznawane za zanieczyszczenie powietrza. Podstawowe to oczywiście dwutlenek węgla, którego nadmiar przyczynia się do tworzenia się efektu cieplarnianego, dwutlenek siarki, tlenki azotu znane z tak zwanego dieselgate, gdyż wtedy wysokoprężne jednostki Volkswagena emitowały znaczące ich ilości oraz oczywiście pyły takie jak PM2.5 czy PM10. Do tego należy dodać pyły węglowe, tlenek węgla, ołów oraz ozon.
Gdy interesuje nas pochodzenie zanieczyszczeń źródła można określić na dwa rodzaje. Znacznie mniejszą część stanowią źródła naturalne takie jak wybuchy wulkanów, wszelkie procesy biologiczne, wyładowania atmosferyczne, pożary czy też chemiczne wietrzenie skał. Od czasów rewolucji przemysłowej za większość emisji odpowiada bowiem człowiek, a dokładnie przemysł wydobywczy, energetyczny, metalurgiczny, chemiczny bądź rafineryjny. Do tego należy dodać również transport, z którego około 60% emisji pochodzi od aut osobowych oraz tak zwaną niską emisję, która wynika z istnienia starych i nieefektywnych pieców węglowych, w których pali się nie tylko dobrym węglem, ale też tym surowcem słabej jakości, a nawet i drewnem lub śmieciami.
Przez zanieczyszczenia powietrza pojawiają się kwaśne deszcze, które degradują środowisko naturalne, smog będący niebezpieczny dla zdrowia, powiększa się dziura ozonowa w warstwie, która chroni nas przed promieniowaniem UV oraz dochodzi do zwiększenia efektu cieplarnianego, który podwyższa średnią temperaturę na ziemi, tym samym podwyższając poziom wód, czy też doprowadzając do anomalii pogodowych.

Co odpowiada za zanieczyszczenie powietrza w miastach?

Gdy interesuje nas to co odpowiada za zanieczyszczenia w poszczególnych miastach wszystko zależy do wielu czynników. Przede wszystkim od wielkości miasta, gęstości zabudowy, ale też tego czy na jego terenie lub w bliskim sąsiedztwie znajdują się zakłady przemysłowe, które emitują sporo zanieczyszczeń.
Zazwyczaj największy udział w emisji w mieście ma niska emisja, czyli piece węglowe ogrzewające domy, mieszkania oraz inne budynki. Wynika to z tego, że w naszym kraju wiele pieców jest starych, przez co proces spalania jest nieefektywny i generuje mnóstwo toksycznego dymu, który przez komin trafia do atmosfery i zanieczyszcza miejskie powietrze. Za kilka do kilkunastu procent emisji w miastach odpowiadają także samochody osobowe.
Auta mają także inny negatywny wpływ na miasta. Przez ich ruch w powietrze trafia wiele zanieczyszczeń, a w szczególności szkodliwych pyłów, które osiadły na asfalcie. W ten sposób samochody wraz z piecami i ewentualnymi zakładami przemysłowymi przyczyniają się do powstawania smogu, w którego skład wchodzą przede wszystkim bardzo groźne dla zdrowia pyły PM2.5, które z racji na wręcz mikroskopijne rozmiary łatwo przedostają się do płuc.

Jak liczba aut wpływa na stan powietrza w Koninie?

Konin jest jednym z miast na prawie powiatu w województwie wielkopolskim. Jest to dość niewielka miejscowość, która nie ma problemów z zanieczyszczeniem powietrza. Na stan powietrza w tym mieście nie wpływają również samochody, których liczba jest dość spora. Jeśli chodzi o zarejestrowane tam osobowe samochody Konin w 2002 roku był domem dla nieco ponad 26 tysięcy aut osobowych. Najnowsze dane z końca 2020 roku z kolei wskazują na to, że w tym mieście zarejestrowane jest około 46 tysięcy samochodów. Mimo tego stan powietrza się nie pogorszył w ostatnich latach.