Sprawdź pogodę w swoim mieście

Jaki wpływ na poziom zanieczyszczenia powietrza w Gdańsku mają samochody spalinowe?


Wielkie miasta to często wielkie problemy, a polskie miasta od dawna walczą z zanieczyszczeniem powietrza. Mimo że sytuacja w pewnym stopniu ulega poprawie, niektóre miejscowości nadal znajdują się często na szczytach niechlubnych list miast z największym zanieczyszczeniem powietrza w Europie i na świecie. Wiele osób sporą winą obarcza w tej kwestii samochody. Jak ta sytuacja ma się w stosunku do Gdańska? Czy można obwinić samochody za zanieczyszczenie powietrza w tym mieście?

Ogólne zanieczyszczenie powietrza w Gdańsku kiedyś a teraz

W aspekcie czystości powietrza ogromnym atutem Gdańska niewątpliwie jest jego lokalizacja. Bycie na wybrzeżu sprawia, że miasto to nie posiada zbyt wielu problemów z czystością powietrza. Pokazują to badania nawet z początku tego wieku, kiedy to Gdańsk oraz jego okolice mogły pochwalić się świetnymi rezultatami we wszelkich badaniach.
Przez wiele lat Gdańsk był zaliczany do jednych z najczystszych miast w Polsce, w których średnia roczna pyłów PM2.5 oraz PM10 tylko nieznacznie wykraczała poza normę 15 mikrogramów na metr sześcienny powietrza. Wpłynęło to jednak na to, że nie podejmowano aż tak mocnych prób walki z zanieczyszczeniem powietrza, jak w miastach, które naprawdę mocno zmagały się z problemem smogu i ogólnym zanieczyszczeniem.
Z tego też względu poziom czystości powietrza w Gdańsku od lat pozostaje na równym poziomie, podczas gdy inne miasta zaczęły powoli gonić stolicę województwa pomorskiego i jedno z największych miast w Polsce. Ostatnio w kwestii czystości powietrza z Gdańskiem zrównał się Poznań, a powoli gonią go także inne wielkie miasta. Czy to oznacza, że sytuacja w Gdańsku uległa pogorszeniu? Nie, po prostu powietrze w innych miejscowościach jest coraz lepsze, co jest jakimś powodem do radości. Lepiej, że inne miasta równają pod tym względem do Gdańska, niż gdyby to on zbliżał się w tym aspekcie do konkurentów pod względem wielkości.

Liczba zarejestrowanych samochodów w Gdańsku na przestrzeni lat

Gdańsk, jako mocno rozwijające się miasto i jedno z większych centrów motoryzacyjnych w Polsce, z roku na rok posiada coraz więcej zarejestrowanych samochodów. Sporą rolę w tym przyroście odgrywają także firmy, które tworząc swoją flotę pojazdów rejestrują je na miejsce swojej siedziby, a więc często właśnie w Gdańsku.
Świetnie całą przemianę pod tym kątem ukazują statystyki Głównego Urzędu Statystycznego. W 2002 roku w Gdańsku odnotowano 170 022 samochodów osobowych. W 2009 roku zaś liczba ta wynosiła już imponujące 212 639 pojazdów.
Prawdziwy skok pod względem przyrostu liczby samochodów osobowych rozpoczął się jednak w 2010 roku. W ciągu trzech liczba egzemplarzy jeżdżących na gdańskich „blachach” wzrosła z 218 911 do aż 241 608 pojazdów. Wartość 300 tysięcy aut osobowych przekroczono zaś w 2019 roku – wtedy też licznik wskazał 301 243 sztuk.
Przyrost nieznacznie zwolnił w 2020 roku, a głównym powodem była bez wątpienia pandemia koronawirusa. Według ówczesnych danych, liczba aut w Gdańsku wynosiła wtedy 311 783. Jeżeli więc chodzi o samochody Gdańsk w ostatnich latach niezwykle prężnie się rozwija.

Dlaczego w Gdańsku przybyło tyle samochodów?

Istnieje wiele powodów tłumaczących tak ogromny wzrost rejestracji pojazdów właśnie w Gdańsku. O jednym już wspomnieliśmy – zwiększona liczba firm, które na swoją siedzibę wybierają właśnie Gdańsk, przyrost liczby mieszkańców Gdańska oraz jego aglomeracji, a także coraz większa uwaga dealerów samochodowych. Nie można również nie wspomnieć o fakcie, iż coraz więcej osób pragnie mieć swoje cztery kółka oraz ich na nie stać. To najważniejsze powody, przez które nie tylko w samym Gdańsku, ale i w całej Polsce możemy zauważyć znaczny przyrost liczby samochodów osobowych.

Wpływ samochodów spalinowych na jakość powietrza w Gdańsku

Patrząc na wszystkie dane dotyczące jakości powietrza, a także na naprawdę spory przyrost samochodów w Gdańsku w ostatnich kilku i kilkunastu latach, można dojść do wniosku, iż auta spalinowe nie mają największego wpływu na jakość powietrza w tym mieście.
Oczywiście nie oznacza to, że pojazdy napędzane benzyną czy olejem napędowym w żadnym calu nie wpływają na to, czym oddychamy, lecz patrząc na dość stały poziom zanieczyszczeń powietrza w Gdańsku i bardzo szybko rosnącą liczbę aut w tym mieście trudno jest sądzić, że to właśnie samochody są największymi trucicielami w stolicy Pomorza.