Sprawdź pogodę w swoim mieście

Jaki wpływ na poziom zanieczyszczenia powietrza w Piotrkowie Trybunalskim mają samochody spalinowe?


Od wielu lat polskie miasta zmagają się ze sporymi problemami związanymi z zanieczyszczeniem powietrza. Niestety jest to kwestia, która w naszym kraju nie daje spać wielu ekologom od dziesiątek lat i choć oczywiście możemy zauważyć pewne oznaki poprawy, polskie miasta nadal często zajmują wysokie miejsca w niechlubnych rankingach obrazujących rejony z największym zanieczyszczeniem powietrza w Europie czy nawet w konkretne dni na świecie. Dlatego też do głosu dochodzi wiele inicjatyw, które mają za zadanie poprawić tę niezbyt kolorową sytuację. Jednym z najgłośniejszych pomysłów jest ograniczenie obecności samochodów spalinowych w miastach, choć wiele osób zadaje sobie pytanie, czy rzeczywiście jest to dobry sposób na rozwiązanie problemu. Jak zaś sytuacja wygląda w Piotrkowie Trybunalskim? Czy samochody mają swój wkład w kwestii zanieczyszczenia powietrza, a jeśli tak, to jak duży?

Ogólne zanieczyszczenie powietrza w Piotrkowie Trybunalskim kiedyś a teraz

Łódź oraz jej okolice to rejony, w których od naprawdę długiego czasu istnieją spore problemy związane z czystością powietrza. Głównym powodem jest bardzo mocna industrializacja stolicy województwa łódzkiego, która jednak z roku na rok przestaje być aż tak ważna. Nie znaczy to jednak, że dzięki temu kwestie czystości powietrza z miejsca się poprawiły. Widać to po danych zarówno obecnych, jak i tych sprzed kilkunastu lat.
W badaniach dotyczących stężenia pyłów zawieszonych PM10, które były przeprowadzane w latach 2003-2004, Piotrków Trybunalski został sklasyfikowany w najniższej grupie C wraz z takimi miastami, jak Katowice, Warszawa, Łódź, Wrocław czy Bydgoszcz. Obecność w klasie C była oznaką, iż w tych miastach sytuacja związana z czystością powietrza jest naprawdę niepokojąca i władze powinny natychmiast przystąpić do działań mających na celu poprawę tej niebezpiecznej sytuacji.
Jak zaś sytuacja wygląda obecnie? Niestety ale w Piotrkowie nadal daleko jest do optymalnej sytuacji związanej z czystością powietrza. Dla przykładu, 2018 roku średnia dobowa, jeżeli chodzi o stężenie pyłów PM2,5, wyniosła 28 mikrogramów na metr sześcienny, kiedy unijna norma to 20 mikrogramów. Dodatkowo nawet w cieplejsze dni jakość powietrza może być nie najlepsza, co pokazuje, że przed tym miastem jeszcze daleka droga. Mimo wszystko i tak widać pewną poprawę w porównaniu do chociażby lat 2014-2018.

Liczba zarejestrowanych samochodów w Piotrkowie Trybunalskim na przestrzeni lat

Jeżeli chodzi o samochody Piotrków Trybunalski jest miastem całkiem dobrze zmotoryzowanym biorąc pod uwagę małą liczbę mieszkańców. Liczba ta bierze się między innymi z faktu, iż wiele osób dojeżdża do pracy do Łodzi bądź Bełchatowa, co sprawia, że muszą mieć pod ręką szybki środek transportu, który dowiezie ich w konkretne miejsce. Przyrost jednak przyspieszył dość niedawno.
Wystarczy zresztą spojrzeć na dane z ostatnich kilku czy kilkunastu lat. W 2009 roku w Piotrkowie Trybunalskim odnotowano 30 821 samochodów. Do roku 2014 przyrost nie był największy, lecz od tamtej pory każdego roku w mieście tym przybywa około półtora tysiąca nowych samochodów. W ten oto sposób stan na 2020 rok wskazuje na liczbą 44 011 egzemplarzy zarejestrowanych w Piotrkowie Trybunalskim.

Wpływ samochodów spalinowych na jakość powietrza w Piotrkowie Trybunalskim

Posiadając wszystkie niezbędne dane możemy w końcu przejść do odpowiedzi na pytanie, jak duży wpływ na stan powietrza w Piotrkowie Trybunalskim mają samochody spalinowe. Patrząc przede wszystkim na fakt, iż problemy z zanieczyszczonym powietrzem sięgają kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat wstecz, można dojść do wniosku, iż to nie samochody odgrywają główną rolę w kwestii słabej jakości powietrza w tej miejscowości.
Potwierdzają to na przykład badania. Samochody są odpowiedzialne za 9% oraz 13,5% emisji kolejno pyłów PM2.5 oraz PM10. O wiele więcej tychże związków emitują zaś gospodarstwa domowe – około 50,5%, a to właśnie te pyły są największa bolączką Piotrkowa Trybunalskiego. Być może więc nie warto aż tak mocno skupiać się na autach?