Sprawdź pogodę w swoim mieście

Jaki wpływ na poziom zanieczyszczenia powietrza w Lesznie mają samochody osobowe?


Stan powietrza jest rzeczą, która jest bardzo ważna dla naszego zdrowia, a w wielu miejscach w tym w Polsce jest on wręcz nieakceptowalny. Szacuje się, że z powodu nieodpowiedniego powietrza i skutków jego występowania każdego roku umiera wiele osób, a ponadto powoduje ono również straty finansowe dla państwa. Jak jednak wpływają na nie samochody osobowe, które są często uważane za największe zło i ekolodzy, czy też politycy chcąc zredukować emisje szkodliwych związków przede wszystkim zajmują się właśnie nimi?

Czym są zanieczyszczenia powietrza?

Pojęcie to słyszymy bardzo często, lecz nie każdy wie co dokładnie się za nim kryje. Zanieczyszczenia powietrza zostały określone przez Międzynarodową Organizację Pracy jako wszelkie skażenie powietrza przez substancje niebezpieczne dla zdrowia lub w jakikolwiek innych sposób. Najczęściej spotykane związki, które zanieczyszczają powietrze w miastach, czy ogólnie na całym świecie to dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, tlenki azotu oraz pyły.
Oprócz wcześniej wymienionych związków zwraca się uwagę również na inne. Znaczna większość zanieczyszczeń to produkty spalania, więc znajdziemy wśród nich również pyły węglowe, tlenek węgla, benzopireny, ale też i ozon czy ołów.
Zanieczyszczenia powietrza jak wcześniej wspomniałem najczęściej pochodzą od spalania, więc odpowiadają za nie takie sektory jak energetyka, wydobycie oraz transport surowców, czy wszelkiego rodzaju przemysł rafineryjny, chemiczny bądź metalurgiczny. Nie należy także zapominać o ogromnym wpływie tak zwanej niskiej emisji, czyli zanieczyszczeń utrzymujących się na wysokości do 40 kilometrów.
Samochody oczywiście również mają swój wkład w zanieczyszczenie powietrza. W komorze silnika zachodzi spalanie, w wyniku którego jego produkty są w dużej części odprowadzane przez układ wydechowy, gdzie po filtracji przez katalizator trafiają do atmosfery. Wpływ samochodów nie jest jednak tak gigantyczny jak wielu osobom się wydaje.

Jak samochody wpływają na spalanie w miastach?

Auta osobowe w miastach odpowiadają zazwyczaj za zaledwie kilka do kilkunastu procent emisji w zależności od tego jaki to związek. Nie mają więc one tak wielkiego wpływu jak by się mogło wydawać. Za znaczną większość emisji odpowiada przede wszystkim niska emisja pochodząca z pieców oraz kotłowni używających węgla. Największym problemem są piece, które są dość stare i w ten sposób spalanie jest bardzo nieefektywne, gdyż aby wydajnie ogrzać dom lub mieszkanie należy wykorzystać sporo węgla, co zanieczyszcza środowisko. Dodatkowo w okresach zimowych wiele osób, których nie stać na węgiel używa albo węgla bardzo niskiej jakości albo pali w piecu za pomocą rzeczy, które się do tego nie nadają.
Samochody osobowe wpływają jednak na to w inny sposób. Dzieje się to przez fakt tego, że poruszają się one po ulicach, a na asfalcie osiada bardzo wiele zanieczyszczeń takich jak pyły PM2.5 oraz PM10, które po tym jak samochody przejadą są wznoszone w powietrze i w ten sposób przyczyniają się do powstania smogu. Z tego powodu ogranicza się ruch samochodów w miastach, by zmniejszyć poziom zanieczyszczenia powietrza oraz częstotliwość występowania smogu.

Jak auta osobowe wpływają na stan powietrza w Lesznie?

Leszno to względnie niewielkie miasto, gdyż mieszka tam zaledwie około 62 tysięcy mieszkańców. Z tego powodu nie znajdziemy tam również ogromnej ilości aut. Jeśli chodzi o zarejestrowane w tym mieście na prawach powiatu samochody Leszno w 2002 roku mogło pochwalić się liczbą rzędu zaledwie 18,5 tysiąca aut osobowych. Liczba ta urosła w ciągu niecałych 20 lat aż do prawie 40 tysięcy samochodów, co oznacza, że aktualnie w teorii zaledwie nieco ponad 1 mieszkaniec na trzech nie posiada samochodu osobowego.
Jak widać liczba aut wzrosła dość drastycznie. Wpłynęło to nieco na poziom zanieczyszczenia powietrza, gdyż rok temu był on dość wysoki. Należy jednak pamiętać, że wtedy w Polsce trwała bardzo intensywna i mroźna zima, która sprawiła, że ludzie musieli znacznie częściej i mocniej palić w piecach.