Sprawdź pogodę w swoim mieście

Jaki wpływ na poziom zanieczyszczenia powietrza w Jeleniej Górze mają samochody osobowe?


Wpływ samochodów osobowych na nasze środowisko jest tematem, który rozgrzewa ekologów, polityków oraz fanów czterech kółek praktycznie każdego roku. Nie ma wręcz miesiąca w którym ten temat nie jest poruszany i w ten sposób zabito wiele modeli samochodów, które nie spełniają europejskich norm, czy też zabroniono wjeżdżać wielkiej ilości aut do miast. Jak w rzeczywistości samochody wpływają na zanieczyszczenie powietrza i jak to wygląda w Jeleniej Górze?

Co wpływa na zanieczyszczenie powietrza?

Bardzo często samochody uznaje się za głównego wroga czystego powietrza. Z tego powodu wprowadza się kolejne normy emisji Euro oraz modyfikuje się sposoby ich testowania. O ile oczywistym jest, że powinno się dbać o to, by samochody osobowe nie były tak trujące i niebezpieczne jak kilkadziesiąt lat temu, gdy nikt nie słyszał o katalizatorach, tak czasami można dojść do wniosku, że wiele nowych przepisów jest nieco zbyt ostrych, a ponadto samo testowanie bywa niemiarodajne. Widać to szczególnie na przypadku hybryd PHEV, czyli tak zwanych hybryd typu plug-in, które w testach WLTP osiągają wyniki na poziomie kilku litrów spalania na 100 kilometrów i zaledwie kilkudziesięciu gram dwutlenku węgla emitowanego w czasie kilometra jazdy, gdy w rzeczywistości wyniki te są 4-krotnie wyższe, gdyż mało kto korzysta w tak dużym stopniu z jazdy bezemisyjnej jak producenci podczas testów zgodnych z procedurą WLTP.
Gdy chcemy przeanalizować źródła zanieczyszczenia powietrza można szybko zauważyć, że coś nam się nie zgadza. Samochody są bardzo często oskarżane, a często nie są nawet na podium najbardziej zanieczyszczających środowisko sektorów. Najbardziej powietrze zanieczyszcza bowiem przede wszystkim przemysł energetyczny, a także wydobycie oraz transport surowców. Nie należy również zapominać o zanieczyszczeniach pochodzących z rafinerii paliw, czy innych gałęzi przemysłu. Dodatkowo sporo zanieczyszczeń to tak zwana niska emisja pochodząca z pieców oraz kotłowni, które w sposób nieefektywny spalają węgiel, a ponadto do ich zasilania używa się często także śmieci nieprzeznaczonych do tego.
Na stan powietrza wpływają również czynniki naturalne. Zanieczyszczenia generują przede wszystkim wszelkie erupcje wulkanów, czy też pożary lasów oraz stepów, ale pochodzą one również od procesów biologicznych, wyładowań atmosferycznych, czy też wietrzenia chemicznego skał.

Jak wygląda zanieczyszczenie powietrza w miastach?

Miasta nieco różnią się od wskaźników ogólnokrajowych z racji na to, że każda miejscowość ma inną wielkość, liczbę mieszkańców, cyrkulację powietrza, a także na jego terenie i w pobliżu znajdują się różne zakłady. Z tego powodu miasta przemysłowe mają zawsze większy poziom zanieczyszczeń niż na przykład nadmorskie kurorty, gdzie większość zanieczyszczeń to piece i samochody turystów.
Dodatkowo w miastach występuje zjawisko smogu, które jest praktycznie nie do spotkania na otwartym terenie. Smog powstaje najczęściej w wyniku niskiej emisji pochodzącej z pieców i kotłowni oraz z kominów zakładów przemysłowych znajdujących się w okolicy miasta. Smok dotyka przede wszystkim miasta gęsto zabudowane, w których znajdziemy dużo aut, gdyż mimo ich niewielkiego wkładu w emisję wzbijają one w powietrze zanieczyszczenia znajdujące się na asfalcie.

Jak samochody wpływają na stan powietrza w Jeleniej Górze?

Jak doskonale wiadomo w Polsce przyrost aut każdego roku jest przeogromny. Jak jednak wygląda on w Jeleniej Górze i czy pokrywa się ze stanem powietrza w tym mieście? W 2002 roku w tym mieście na prawach powiatu zarejestrowane było około 22 tysięcy aut osobowych. Aktualnie jeśli chodzi zarejestrowane osobowe samochody Jelenia Góra może pochwalić się z kolei wynikiem rzędu 51 tysięcy sztuk. Mimo tego aktualnie stan powietrza jest lepszy niż jeszcze kilka lat temu, więc można zobaczyć, że wzrost liczby aut nie przyczynia się jednoznacznie do gorszego stanu powietrza. Owszem auta mają swój udział, lecz najczęściej powietrze jest niebezpieczne dla zdrowia w okresach zimowych, gdy temperatury bardzo spadają, a co za tym idzie z rur wydobywa się więcej spalin, a systemy ogrzewania potrzebują zasilania znacznie większymi ilościami węgla.