Sprawdź pogodę w swoim mieście

Jaka pogoda utrudnia prowadzenie samochodu?


Jazda samochodem osobowym jest zależna od naprawdę wielu czynników, do których należy zaliczyć pogodę. Ma ona wpływ na to jak pracuje silnik, opony, jaki jest stan asfaltu i wiele innych rzeczy, przez które swój styl jazdy trzeba dostosować do panujących warunków pogodowych, tak by jechać możliwie jak najbezpieczniej. Jaka pogoda utrudnia prowadzenie auta i jak się na nią przygotować?

Jaka pogoda ma wpływ na działanie samochodu?

Na pogodę są narażone między innymi samochody. To jakie panują warunki zmienia sposób ich działania. Podczas upałów wzrastają również temperatury w układzie smarowania, a co za tym idzie olej czy też płyn chłodniczy jest nieco cieplejszy. Co gorsza, podczas upałów wszelkie niewielkie awarie układu chłodzenia czy też smarowania mogą doprowadzić do przegrzania, a nawet zatarcia jednostki napędowej. Na upałach cierpi również akumulator, w którym może odparowywać elektrolit. Nie można również zapomnieć o oponach, a także hamulcach. W ciepłą pogodę, gdy drogi są rozgrzane nawet do 70 stopni zmniejsza się siła hamowania.
Oczywiście auto nie ma lekkiego życia również podczas opadów deszczu. Wtedy przede wszystkim zagrożone są wszelkie sterowniki i inne elementy elektryczne, które mogą ulec zalaniu, gdy na przykład podszybie nie będzie drożne. Uważać również trzeba na to by woda nie dostawała się ani nie zbierała się we wnętrzu auta.
Niskie temperatury i śnieg to z kolei oczywiście ryzyko rozładowania akumulatora, ale też na przykład zamarznięcia hamulca ręcznego. Dlatego szczególnie zimą poleca się na postoju zostawiać auto ze wbitym biegiem tak by nie było problemów z ruszeniem miejsca w sytuacji, w której hamulec ręczny po prostu zamarznie.

Jak pogoda wpływa na prowadzenie?

Wbrew pozorom najwięcej wypadków ma miejsce podczas dobrych warunków pogodowych. Wynika to oczywiście między innymi z tego, że wtedy na drogach znajduje się więcej aut, ale również z przekonania, iż w dobrą pogodę auto wytrzyma znacznie więcej i często pojawia się wtedy niepotrzebna brawura, która doprowadza do wypadku samochodowego. Podczas gorszych warunków pogodowych uwaga kierowców jest znacznie większa, a aut jest mniej co zmniejsza ryzyko wypadku.
Na to jak prowadzi się auto wpływ ma przede wszystkim deszcz. Gdy na zewnątrz pada to najważniejsze jest to by nasz samochód posiadał opony w dobrym stanie, w których bieżnik ma odpowiednią grubość, gdyż w innym wypadku woda nie będzie w stanie być właściwie odprowadzana i może dojść do zjawiska aquaplaningu, w którym samochód zachowuje się na wodzie niczym łódź, gdyż traci kontakt z podłożem.
Podczas deszczu trzeba przede wszystkim uważać na wjeżdżanie w kałuże. W nich może kryć się przedmiot, który będzie w stanie uszkodzić nam oponę, misę olejową czy też inne elementy zawieszenia. Dlatego podczas deszczowych warunków kałuż najlepiej unikać, a jeśli już w nie wjeżdżać to tylko wtedy, gdy nie ma ryzyka, że tłumik zassie wodę, a przed nami przejechało auto, któremu nic się nie stało. Należy uważać również na studzienki, gdyż te podczas bardzo obfitych opadów mogą wybić do góry pod wpływem dużych ilości wody i uszkodzić podwozie samochodu. Wiele osób o tym nie wie, ale za to nie trzeba bać się aż tak burzy. Samochód ma bowiem właściwości niczym klatka Faradaya i jego wnętrze jest w pełni bezpieczne. Trzeba jednak uważać na to, że na drodze mogą pojawić się powalone drzewa czy też linie energetyczne.
Niebezpieczny jest także śnieg i niskie temperatury, Gdy droga nie jest odpowiednio zabezpieczona pod śniegiem może skrywać się lód, który bez odpowiednich opon czy też łańcuchów praktycznie nie zapewnia przyczepności, a co za tym idzie łatwo jest doprowadzić do wypadku, gdyż zatrzymanie sunącego po lodzie auta jest praktycznie niemożliwe, a samo sterowanie nim jest znacznie utrudnione.
Podczas trudnych warunków pogodowych trzeba również pamiętać o tym, by nie jeździć jeśli odczuwamy duże zmęczenie. Możliwość zachowania pełnej koncentracji i posiadania dobrego refleksu jest bowiem absolutnie kluczowa dla bezpieczeństwa podczas burzy, deszczu lub opadów śniegu.