Sprawdź pogodę w swoim mieście

Jaka część gospodarki światowej ma największy wpływ na zanieczyszczenie powietrza?


Problem z zanieczyszczeniami powietrza jest naprawdę złożony i by w pełni go zrozumieć, należy rozbić go na czynniki pierwsze. Dzięki takiemu zabiegowi zrozumienie, jakie czynniki najmocniej wpływają na stan powietrza, jest o wiele łatwiejsze i przychodzi szybciej.

Nierówna walka z zanieczyszczeniami trwa

Polskie miasta od naprawdę wielu lat zmagają się z zanieczyszczeniami powietrza, a nasz kraj w okresie jesienno-zimowym bardzo często ląduje w czołówce niechlubnych rankingów dotyczących miejsc z najgorszą jakością powietrza na całym świecie. Mimo że już od dłuższego czasu wprowadzane są przepisy i normy, mające zmienić obecny stan rzeczy – i rzeczywiście z roku na rok widać pewną poprawę, choć nie za dużą – tak nadal w Polsce pod kątem jakości powietrza nadal pozostaje do zrobienia naprawdę wiele.
Aspektów tych problemów jest niestety naprawdę wiele. Palącą kwestią w tym kontekście niewątpliwie jest oporność mieszkańców miast w przerzucaniu się z pieców węglowych oraz palenia trującymi środkami na bardziej ekologiczne zastosowania, jak pellet czy ogrzewanie elektryczne. Jak już wspomnieliśmy wyżej, z roku na rok sytuacja wygląda coraz lepiej, a coraz więcej osób przekonuje się do sporych dofinansowań, jednakże nie da się ukryć, iż wciąż jest to znaczący problem, który wymaga nagłaśniania i oddolnego działania, tak aby osoby mające jakieś opory przed wprowadzeniem zmian w swoim życiu zostały w końcu przekonane.
Problemem jednak nie są tylko gospodarstwa domowe. Swoje trzy grosze do stanu powietrza dorzucają również fabryki, które nie zawsze stosują się do wszystkich norm, a także transport drogowy oraz lotniczy. Tu również możemy mówić o konieczności wprowadzenia zmian, choć oczywiście w takich aspektach jest o to jeszcze trudniej. W każdym razie trwająca od wielu lat walka o dobre powietrze i równowagę klimatyczną nadal trwa i zapewne jeszcze długo potrwa. Czasem bowiem wygląda to niestety niczym walka z wiatrakami.

 Najważniejsze czynniki wpływające na zanieczyszczenie powietrza

Co jednak najmocniej wpływa na generowanie zanieczyszczeń w miastach? Jeżeli chodzi o większe ośrodki miejskie, statystyki należy podzielić na cztery grupy, dzięki czemu będziemy w stanie rzetelnie przedstawić sytuację oraz wskazać, co obecnie jest według danych największym problemem w kontekście czystego powietrza.
Zacznijmy od pyłu zawieszonego PM10, który jest jednym z głównych prowodyrów pojawiania się w miastach niesławnego smogu. Okazuje się, iż za aż 48,5 procenta emisji pyłu PM10 odpowiadają procesy spalania poza przemysłem, a więc gospodarstwa domowe. Często mówi się o nich jako o niskiej emisji, bowiem samodzielnie wcale nie generują aż tyle zanieczyszczeń, jednak w momencie, gdy dziesiątki tysięcy osób równocześnie odpala piece na węgiel czy drewno, problem robi się poważny, co pokazują statystyki. Na drugiej pozycji znajdują się procesy spalania w sektorze produkcji i transformacji energii, a więc elektrownie (9,3 procenta), zaś na trzeciej lokacie znajduje się transport drogowy – równe 9 procent. Jeśli zaś chodzi o pyły zawieszone PM2.5, tu również na 1. miejscu mamy gospodarstwa domowe (49,7 procenta), lecz motoryzacja znajduje się już na drugim miejscu – 13,5 procenta.

 Samochody nieszkodliwe? Nie do końca...

Patrząc na powyższe statystyki wydawałoby się więc, iż owszem, auta są problematyczne, lecz zdecydowanie nie tak, jak mówią o tym media. Jest to jednak niestety tylko wycinek danych. Warto chociażby spojrzeć na emisję dwutlenku azotu, by zobaczyć, iż jest to pierwsza statystyka, w której dominuje transport drogowy. Auta są odpowiedzialne za aż 30,5 procenta emisji NOx, podczas gdy znajdujące się na drugiej pozycji elektrownie odpowiadają za równe 30 procent tego typu zanieczyszczeń. Nie można również nie zapomnieć o fakcie, iż kilkaset, a nawet kilka tysięcy aut zgromadzonych w jednym miejscu jest w stanie powodować lokalny smog – to oczywiście dogłębnie wyjaśnia, dlaczego najgorszy problem z tym typem mgły jest właśnie przy głównych ulicach miast.