Lato dla kierowców oznacza mniej więcej tyle, że wejście do auta nawet po kilkunastominutowym postoju oznacza konieczność porządnego go wywietrzenia i odpalenia klimatyzacji. Dzieje się tak bowiem samochody latem niesamowicie się nagrzewają. Słońce tworzy jednak nie tylko zagrożenie w postaci ogromnych temperatur panujących w środku, ale też może prowadzić do szybszego zużycia wielu elementów auta. Jak więc chronić auto przed słońcem?
Jakie zagrożenia dla auta tworzy słońce?
Promienie słoneczne dla auta są równie nieprzyjemne co dla ludzi. Wiele osób o tym zapomina i nie zabezpiecza swojego samochodu w żaden sposób przed wpływem promieni słonecznych. Jest to jednak błędne. Słońce może przede wszystkim doprowadzić do strat wizualnych. Po długotrwałym wystawieniu na promienie słoneczne lakier czy też tapicerka we wnętrzu może wyblaknąć i utracić swój kolor.
Bardzo źle upały znoszą również wszelakie tworzywa sztuczne użyte we wnętrzu, które pod wpływem promieni słonecznych może mieć nawet 60-70 stopni w skali Celsjusza. Nie zapominajmy także o tym, że cierpieć może także guma w oponach, a nawet akumulator naszego samochodu. Na szczęście istnieje wiele sposobów na ochronę swojego auta przed wpływem słońca.
Najprostszy sposób na ochronę – unikanie słońca
Oczywiście chcąc ochronić swoje auto przed słońcem najprościej jest sprawić by na nim nie stało. To można osiągnąć parkując w garażach, podziemnych parkingach pod wiatą czy też pod drzewami i rzeczami, które tworzą dość spory cień. Przy parkowaniu pod drzewem trzeba jednak pamiętać o kilku niezwykle istotnych rzeczach, Po pierwsze po godzinie/dwóch może się okazać, iż drzewo nie rzuca już takiego cienia. Do tego w ten sposób nasze auto jest bardziej narażone na to, że zostanie „ozdobione” przez ptaki, które często na drzewach tworzą sobie gniazda. Na koniec pamiętajmy również o tym, że lato to okres w którym spotykamy znacznie więcej burz. Parkowanie auta pod takimi rzeczami jak drzewa czy billboardy wiąże się więc z ryzykiem tego, że spadną one na nasz samochód.
Jak zabezpieczyć auto od zewnątrz?
Chcąc zabezpieczyć auto od zewnątrz warto postawić na konserwację. W ten sposób chronimy je nie tylko gdy stoi zaparkowane na parkingu, ale też podczas jazdy. W celu zabezpieczenia lakieru, na którym od słońca mogą pojawić się przebarwienia czy też pęknięcia najlepiej jest użyć wosku. W tym celu należy umyć dokładnie nasz samochód, pozwolić mu przeschnąć i pokryć całą jego powierzchnię woskiem. Trzeba jednak pamiętać by tych czynności nie wykonywać w pełnym słońcu. Jest to szczególnie ważne w wypadku spłukiwania detergentów z naszego auta. Jeśli wykonamy to przy użyciu zimnej wody to nagrzany lakier może się znacząco uszkodzić.
Oprócz tego można poszukać wszelkich preparatów, które pozwolą na na przykład zabezpieczenie gumy tak, by nasze opony wytrzymały trudne lato. Guma używana w oponach pod wpływem dużych temperatur również szybciej się zużywa, a co za tym idzie zmniejsza się bezpieczeństwo jazdy z racji na to, że opony to jedyny punkt styku auta z nawierzchnią.
Jak zabezpieczyć wnętrze auta?
Gdy chcemy zabezpieczyć auto przed nagrzaniem się w środku czy też przed tym by wyblakła nam tapicerka bądź tworzywa sztuczne używane w dużych ilościach na deskach rozdzielczych to trzeba pomyśleć nad zakupem na przykład osłon przeciwsłonecznych, które montuje się na szybach. W ten sposób promienie słoneczne nie będą wpadać do środka, lecz nie można zapominać o tym, że wciąż będzie się nagrzewać przez karoserię.
Gdy zależy nam na okryciu całego auta przed słońcem, a nie mamy możliwości parkowania w zacienionym miejscu to warto postawić na specjalny pokrowiec, który pokryje całe auto. Te dziś są znacznie lepsze i bardziej skuteczne, gdyż zrezygnowano z używania brezentu przy ich tworzeniu i zamiast tego są one robione z lekkich materiałów, które nie przepuszczają promieni UV. Warto wybrać plandekę, która posiada odpowiednie stawki tak by między plandeką, a karoserią istniała mała przestrzeń pozwalająca na właściwą cyrkulację powietrza.