Sprawdź pogodę w swoim mieście

Dobre opony na lato w deszczu też można wpaść w poślizg


Jesień może przynieść drastyczne zmiany warunków pogodowych. Jakie są cztery pory roku? Wszyscy nauczyliśmy się tego w szkole podstawowej: zima, wiosna, lato i jesień. Należy zauważyć, że deszcz nie jest porą roku, główną różnicą pomiędzy porami roku jest wzrost i spadek średniej temperatury. Opona całoroczna to tak naprawdę "mistrz niczego”. Owszem, zaprojektowana do pracy w szerokim zakresie temperatur, w którym występują takie warunki, jak śnieg i lód, deszcz, a nawet ciepłe, suche dni. Wiele osób mylnie uważa, że całoroczna opona działa lepiej w deszczu niż opona letnia. Pamiętaj, że deszcz to nie pora roku, to stan. Oprócz spadku temperatury podczas deszczu, co już wpływa na zachowanie opony mamy też szereg zjawisk związanych z zachowaniem się opony na mokrej nawierzchni.
Opona letnia jest zaprojektowana tak, aby zachowywać się najlepiej w temperaturze około 40 stopni. Dla opon letnich optymalny zakres temperatur to od 7 do 40 stopni Celsjusza. Dla "zimówki" z kolei charakterystyczne jest to, że przy temperaturze poniżej zera opona jest bardziej miękka, zachowuje elastyczność oraz ma lepszą przyczepność na śniegu i lodzie niż opona letnia. Nowe opony letnie wykorzystują wiele mieszanek gumy, aby zapewnić najlepszą przyczepność w różnych warunkach. Przykładowo dwuskładnikowy bieżnik, który zapewnia doskonałą przyczepność na suchej nawierzchni dzięki specjalnej i najnowsza generacja elastomerów wykonanych i zaprojektowanych tak, by na mokro mieć dużą przyczepność na wewnętrznej części bieżnika. Samochody używane, temat rzeka co do weryfikacji ich stanów, ale zwróć uwagę na opony jakie dostajesz wraz z ich zakupem. Często będą to opony tylko z nazwy, w wielu wypadkach niebezpieczne w użytkowaniu.
Przeprowadzono wiele testów i auta osobowe w nich wskazują jednoznacznie, że średniej jakości opony letnie przewyższały opony całoroczne w każdym teście, zarówno na mokrej, jak i suchej nawierzchni. Jeśli nie wyciągnąłeś jeszcze wniosku podpowiem: lepiej używać opon sezonowych. Będą mieć nieco lepsze osiągi na mokrej nawierzchni przez cały sezon, a dodatkowo lepsze osiągi na suchej nawierzchni w lecie, a na mokrej w zimie.