Sprawdź pogodę w swoim mieście

Dobra widoczność za kierownicą w deszczu to sprawne pióra wycieraczekWycieraczki są absolutnie niezbędnym narzędziem kierowcy zarówno latem, jak i zimą, w deszczu czy w pełnym słońcu. Nie da się jednak ukryć, iż podczas mocnych opadów dobrze działające pióra stanowią dla osoby za kółkiem naprawdę ogromne wsparcie.

Kiedy pióra wycieraczek wymagają wymiany?

Wycieraczki, a właściwie ich pióra, są oczywiście częścią eksploatacyjną, co oznacza, iż raz na jakiś czas siłą rzeczy będziemy musieli je wymienić. Wiele osób może na początku swojej przygody motoryzacyjnej mieć dylemat i nie wiedzieć, kiedy dokładnie wymiana piór będzie konieczna, lecz bez obaw – dojrzenie pierwszych oznak, iż pióra wycieraczek nadają się już do śmieci naprawdę nie należy do rzeczy najtrudniejszych.
Przede wszystkim pierwszym ostrzeżeniem powinny być smugi, które wycieraczki mogą pozostawiać na przykład rozmazując zabrudzenia bądź nie zbierając wody wystarczająco dobrze. Takie zachowanie piór może skutkować pogorszeniem widoczności zamiast jej poprawą. Jeżeli zlekceważymy tę oznakę, może dojść do sytuacji, gdzie na szybie trwale pozostaną smugi rozpraszające światło. Zdecydowanie łatwiejszym do zauważenia mankamentem bez wątpienia są zaś wszelkie piski czy zgrzyty, które wydobywa z siebie wycieraczka podczas pracy. Oczywiście nie jest to niczym dziwnym, jeżeli użyjemy piór na zupełnie suchej szybie, lecz jeżeli w deszczu bądź po użyciu płynu do spryskiwaczy nadal będziemy słyszeć niepokojące dźwięki, jest to bardzo wyraźny znak, iż pióra po prostu powinny wylądować w koszu.
Wielu ekspertów mówi również, iż nie powinniśmy zwlekać z wymianą wycieraczek aż do momentu, gdy same ujawnią swoje defekty. Według specjalistów wymiana piór raz do roku będzie naprawdę zdrowa dla naszych szyb. Niektórzy idą o krok dalej i zalecają wymiany przed i po zimie. Jak często jednak będziemy zmieniali wycieraczki zadecydujemy już sami.

Jak dobrze dobrać pióra wycieraczek?

Jeżeli widzimy, że nasze wycieraczki nie są już w najlepszym stanie lub, jeśli chodzi o auta używane, dopiero kupiliśmy auto, powinniśmy poszukać nowych piór. W pierwszej kolejności musimy sprawdzić, jakie wymiary musi mieć pióro w naszym aucie, a także jaki typ mocowania posiada rączka wycieraczki. Możemy wybrać opcję z metalowym stelażem, który dociska pióro do szyby, bądź tańszą wersję bez niego. Z pewnością warto jest się przejść do supermarketu, gdzie powinniśmy znaleźć wycieraczki w dobrych cenach albo w przypadku, gdy chcemy maksymalnie postawić na ich efektywność, udać się na stronę znanego producenta i tam wybrać interesujący nas model.

Co zrobić, by przedłużyć żywotność piór wycieraczek?

Pióra wycieraczek prędzej czy później zużyją się na tyle, iż ich dalsze używanie będzie mijało się z celem. Nie oznacza to jednak, iż nie istnieją żadne sposoby na wydłużenie ich życia, dzięki czemu pióra posłużą nam dłużej, a nasza szyba nie nabędzie nieestetycznych zarysowań, które mogą nieprzyjemnie rozpraszać światło.
Przede wszystkim powinniśmy dokładnie oczyścić ręcznie zarówno wycieraczki, jak i szyby, jeżeli samochód stał przez dłuższy czas nieużywany. Zabrudzenia, które nagromadziły się na tych elementach mogą sprawić, iż zostaną one rozmyte na całą szybę, a małe drobiny jakichś materiałów mogą spowodować na niej rysy. Warto również rozważyć demontaż piór, jeżeli wiemy, iż samochód będzie przez kilka dni stać w nasłonecznionym miejscu. Kauczuk, którym wykończone są pióra, może bowiem pod wpływem upału się odkształcić, a to wpłynie dość negatywnie na działanie wycieraczek.

Wycieraczki nie działają – jaka jest tego przyczyna?

Skupiamy się dzisiaj w większości na piórach, lecz co zrobić, jeżeli problemem jest coś zupełnie innego, a mianowicie popsucie się całych wycieraczek? Przyczyn takiej usterki może być wiele. W najlepszym przypadku może to być mała błahostka w postaci bezpiecznika. Gorzej jednak jeżeli jest to silniczek, wyłącznik bądź dźwignia przy kierownicy. Niezależnie jednak co jest powodem braku działania wycieraczek, powinieneś jak najszybciej się go pozbyć. Samochody poruszające się w deszczu bez działających wycieraczek narażone są nawet na utratę dowodu rejestracyjnego!