Sprawdź pogodę w swoim mieście

Dlaczego pogoda w Polsce się zmienia?


Od dłuższego czasu na terenie Polski można zauważyć zjawisko zmieniającej się pogody. W okresie zimowym w Polsce nie jest już tak zimno jak kiedyś, natomiast lato jest pełne burz i wahań temperatur, z którymi ludzie nie lubią się mierzyć. Wpływ na to ma na pewno ogólne ocieplenie klimatu. Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie może dojść do sytuacji, w której w Polsce nie będzie występować ani przedwiośnie, ani też przedzimie. Przejście z zimy na wiosnę jest naturalnym zjawiskiem, które można obserwować od kilku lat na polskich terenach.
Gazy cieplarniane a wahania pogody
Ogromny wpływ na wahania pogody mają też gazy cieplarniane. Coraz bardziej naturalne wydają się święta Bożego Narodzenia bez śniegu. Kiedyś byłoby to nie do pomyślenia, jednak w dzisiejszych czasach na święta w poszczególnych regionach Polski odnotowuje się nieznaczne ilości śniegu lub też jego całkowity brak, jest za to dużo deszczu.
Geoinżynieria
Rozwiązaniem problemów może być geoinżynieria, a więc wszelkie procesy mające na celu modyfikować pogodę w taki sposób, aby dochodziło do odpowiednich zmian klimatycznych. Wyróżnić można w tej dziedzinie np. zmianę odbijalności chmur, czy też zmianę koncentracji wśród aerozoli siarczanowych, występujących w stratosferze. Pracują nad tym bardzo wykwalifikowane osoby, dzięki czemu przeciwdziała się skutecznie ociepleniom klimatu, jednak możliwe są inne zmiany  powierzchniowe na Ziemi. Ta dziedzina jest też pomocna w sytuacji, gdy chce się osiągnąć zmiany w kontekście ilości opadów.