Sprawdź pogodę w swoim mieście

Co wpływa na sprawdzalność prognozy pogody?



Pogoda ma ogromny wpływ na to co dzieje się na świecie i na to jakie decyzje podejmiemy. Jeśli jedziemy na wakacje zależy nam na tym by była jak najlepsza, gdyż mało kto jechać na przykład nad morze tylko po to by całe dnie spędzać w hotelu z powodu deszczu. Dlatego wiele osób regularnie sprawdza prognozy pogody. Od czego zależy to czy się sprawdzą?

Czym jest i jak powstaje prognoza pogody?

Sprawdzenie tego jaka pogoda ma być w następnych dniach czy też w miejscu do którego się udajemy to dosyć powszechna czynność. O ile prognozę sprawdzić potrafi każdy tak mało kto wie jak ona powstaje. Prognoza pogody to oczywiście nic innego jak przewidywania dotyczące takich rzeczy jak temperatura, poziom zachmurzenia, wysokość opadów i tym podobne w danym okresie. Prognozy pogody są bowiem na przykład dwudniowe, tygodniowe czy nawet 16-dniowe.
Wiele osób nie ma pojęcia jak prognoza pogody powstaje i nie jest to niczym dziwnym, gdyż jest to bardzo skomplikowany proces. Wiele osób myśli, że odpowiadają za to synoptycy czy też meteorolodzy, lecz największe znacznie ma tu nic innego niż komputer. W przeszłości jednak wszystko wyglądało nieco inaczej. Zanim pojawiły się superkomputery synoptycy prognozy tworzyli na bazie archiwalnych danych dotyczących pogody w danym okresie. Analizując je i obserwując panującą sytuację pogodową tworzyli oni prognozy, które jednak często były niezbyt dokładne.
Aktualnie prognoza pogody tworzona jest za pomocą superkomputerów. Wykonują one szereg obliczeń przy wykorzystaniu danych pochodzących ze stacji synoptycznych. Takich stacji tylko w Polsce znajdziemy 61 i co godzinę zbierają one wszystkie dane dotyczące pogody takie jak na przykład ciśnienie, prędkość wiatru, temperatura, wysokość opadów, stopień zachmurzenia i tym podobne. Komputer otrzymując dane tworzy prognozę pogody, a następnie synoptyk przy jej pomocy tworzy prognozę, która trafia do internetu czy też telewizji. Prognozy są więc również zależne od synoptyków, którzy mają wpływ na to jak zostaną przeanalizowane dane podane przez komputer.

Jaka jest dokładność dziś tworzonych prognoz pogody

Technologia jest już na tyle zaawansowana, że w tym momencie dokładność jaką mają prognozy pogody jest naprawdę wysoka i wynosi około 90% w wypadku gdy mówimy o prognozach 24-godzinnych o 48-godzinnych. Im dłuższa prognoza tym mniejsza dokładność, gdyż nawet małe wydarzenie może kompletnie zmienić to jak będzie wyglądała pogoda w danym miejscu. Dlatego prognoza 5-dniowe mają sprawdzalność wynoszącą już zaledwie około 40%. Pogoda 16 dniowa z kolei jest często uważana za wróżenie z fusów. Mimo ogromnego rozwoju technologiczne nie jest możliwe jakiekolwiek bliskie rzeczywistości przewidzenie tego jakie będzie lato czy też to czy tej zimy będzie dużo śniegu.

Od czego zależy to jak bardzo dokładna jest prognoza pogody?

Tak naprawdę prognoza pogody i jej sprawdzalność w dużej mierze zależy od tego jakiego miejsca dotyczy. Bardzo trudne zadanie synoptycy mają gdy obecna pogoda jest związana z układem niskiego ciśnienia, gdyż zjawiska pogodowe są wtedy znacznie bardziej niestabilne i potrafią niesamowicie szybko się zmieniać. Położenie w górach czy też nizinach również ma znaczenie, gdyż to jak pogoda się zmienia zależy między innymi od tego.
Problem z dokładnością prognozy pogody w wypadku długoterminowych prognoz jest to, że na to jaka będzie pogoda wpływ ma szereg bardzo niewielkich czynników. W ciągu na przykład 16 dni może wydarzyć się rzecz, która sprawi, że zamiast słonecznej pogody cały okres będzie deszczowy. Komputer nie ma jednak możliwości przewidzieć tak niewielkich zdarzeń i dlatego im dłuższa prognoza tym mniej jest ona dokładna.

Czy długoterminowe prognozy mają sens?

Z racji na to, że długoterminowa prognoza pogody jest dosyć niedokładna wiele osób zastanawia się czy jej powstawanie ma sens. Można stwierdzić, że jak najbardziej ma gdyż długoterminowa prognoza pogody pozwala na ewentualne przygotowanie się na zjawiska pogodowe takie jak fale upałów, czy długotrwałe opady deszczu.