Sprawdź pogodę w swoim mieście

Jakie dobrać łańcuchy na opony do samochodu osobowego?


Jakie dobrać łańcuchy na opony do samochodu osobowego?
Łańcuchy śniegowe są w Polsce dość rzadkim widokiem. W naszym kraju praktycznie nie ma potrzeby ich wykorzystywania, gdyż drogi miejskie, krajowe czy też wojewódzkie są zazwyczaj odśnieżone oraz oblodzone. Niestety nie dotyczy to każdej z dróg i w rejonach na przykład wiejskich oblodzone drogi w całej okolicy nie są niczym dziwnym. Z tego powodu ważny jest dobór odpowiednich do opon łańcuchów śniegowych.

Kiedy stosuje się łańcuchy śniegowe?


Łańcuchy śniegowe stworzono do używania ich na mocno zaśnieżonej bądź oblodzonej drodze. Ich celem jest zapewnienie większej przyczepności osi, która jest napędzana, więc montujemy je albo na przednią albo na tylną oś. W wypadku stałego napędu 4x4 naturalnie należy założyć je na wszystkie koła. Łańcuchy tworzone są ze stali manganowej lub tytanowej i składają się z ogniw, które ukształtowano na romby.
Łańcuchy śniegowe nie są zazwyczaj przydatne w codziennych zimowych warunkach. Drogi miejskie są na tyle często uczęszczane, że praktycznie nie ma szans na ich oblodzenie, a dodatkowo pomagają w tym drogowcy, którzy dbają o stan drogi za pomocą specjalistycznych maszyn. Łańcuchy wykorzystać będzie można jednak zimą na przykład w rejonach górskich. W wielu częściach gór po prostu nie ma kto lub czym wyjechać na ulicę w celu ich odśnieżania i posypania solą. Z tego powodu łańcuchy śniegowe znajdują się na wyposażeniu obowiązkowym w leżącej w górach Norwegii. Znaki mówiące o jeździe z łańcuchami pojawiają się również w polskich górach.

Jak dobrać łańcuchy śniegowe?


Podstawa to sprawdzenie, czy jest to możliwe. Nie wszystkie samochody osobowe mogą mieć założone łańcuchy przez na przykład za małą przestrzeń pomiędzy kołem, a nadkolami czy też zawieszeniem. Gdy możemy założyć łańcuchy warto zająć się tym, by były one dobrej jakości. Kupując dobre łańcuchy śniegowe mamy spokój na długie lata, gdyż są one niezwykle wytrzymałe. Muszą one więc posiadać atesty i certyfikaty, które zapewniają o ich jakości wykonania. Jest to dość ważne, gdyż łańcuchy z dolnej półki mogą bardzo łatwo się zerwać i doprowadzić do uszkodzenia naszego samochodu przy okazji.
Ważny jest również rozmiar łańcuchów. Te na szczęście są dość uniwersalne i jeden typ łańcucha powinien pasować do od kilku nawet do kilkunastu rodzajów ogumienia. Kolejna ważna rzecz to system napinania. Najłatwiejsze w obsłudze są łańcuchy z napinaczem automatycznym, który sam dostosowuje i dociąga łańcuch do opony w czasie jazdy. Gdy łańcuchy mają napinacz manualny należy je po około 100 metrach dociągnąć samemu.

Jak jeździć na łańcuchach śniegowych?


Odpowiednia jazda na łańcuchach śniegowych jest bardzo ważna. Podstawa to prędkość, gdyż samochody z łańcuchami na kołach nie powinny przekraczać 50 km/h. Należy naturalnie unikać niezaśnieżonych miejsc, a gdy stworzy się wyjeżdżona koleina na drodze również warto z niej wyjechać. Ważne jest by jazda przebiegała spokojnie. Wszelkie manewry powinny być płynne, żeby uniknąć na przykład buksowania kół, które również niszczy łańcuchy. Po zakończeniu jazdy trzeba pamiętać z kolei o oczyszczeniu i osuszeniu łańcuchów, które zebrały na swej powierzchni dużo brudu.