Sprawdź pogodę w swoim mieście

Jaki wpływ na poziom zanieczyszczenia powietrza w Poznaniu mają samochody osobowe?


Największe miasta w Polsce bardzo często trapi ten sam problem. Jest nim oczywiście smog, który szczególnie widoczny jest w okresie zimowym. W naszym kraju bardzo często korzysta się ze starych pieców węglowych, działają nie do końca ekologiczne elektrownie, a liczba samochodów jest naprawdę wysoka i przez to pojawia się mnóstwo korków, które skutkują jeszcze większym zanieczyszczeniem. Jak ta sytuacja wygląda w Poznaniu i jak bardzo samochody osobowe zanieczyszczają stolicę Wielkopolski?

Skład zanieczyszczeń powietrza

To, co wchodzi w skład zanieczyszczeń powietrza zależy tylko i wyłącznie od danego miejsca, a tak w zasadzie od tego jakie czynniki te zanieczyszczenie powodują. Za szkodliwe w nadmiarze uznaje się takie związki jak dwutlenek węgla zwiększający efekt cieplarniany, dwutlenek siarki, który prowadzi do powstawania kwaśnych deszczów, szkodliwe tlenki azotu, ozon, tlenek węgla, benzopireny, ołów oraz pyły węglowe czy też zawieszone. Auta najczęściej emitują pyły PM2.5 oraz PM10.
Wszystkie te substancje pochodzą zazwyczaj z różnych źródeł, gdyż każde z nich emituje je w różnych ilościach. Dla przykładu samochody odpowiadają przede wszystkim za dwutlenek węgla. Zanieczyszczenia powietrza mogą być także wynikiem sytuacji, które zachodzą w naturze takich jak wybuchy wulkanów, pożary lasów bądź stepów, wyładowania atmosferyczne, procesy biologiczne, czy też pochodzące z pyłu kosmicznego.
Aktualnie znaczna większość zanieczyszczeń to oczywiście wynik ludzkiej działalności. Pochodzą one z motoryzacji, transportu lotniczego, wodnego oraz lądowego takiego jak na przykład pociągi, z przemysłu wydobywczego, energetycznego, rafineryjnego, chemicznego oraz metalurgicznego, a nawet ze składowania odpadów oraz z cementowni. Źródeł zanieczyszczeń jest naprawdę dużo i nie należy oczywiście zapominać o tak zwanej niskiej emisji, która pochodzi przede wszystkim z pieców, które znajdziemy w domach oraz budynkach i służą one do ogrzewania, W Polsce bardzo często są to przestarzałe konstrukcje, które korzystają z węgla w sposób bardzo nieefektywny. Dodatkowo nie można zapominać o tym, że wykorzystuje się do ogrzewania nie tylko węgiel dobrej jakości, ale też jego gorsze odmiany oraz nawet drewno czy śmieci, co istotnie wpływa na powstawanie zanieczyszczeń.

Czemu miasta są najbardziej zanieczyszczone?

Faktem jest to, że prawie zawsze znaczna większość zanieczyszczeń powietrza kumuluje się w miastach. Gdy powstają one na otwartym terenie, to szybko się przemieszczają. W miastach jednak jest to utrudnione z racji na sporą gęstość zabudowy, co sprawia, że wszelkie skażenia powietrza potrzebują więcej czasu, by zmienić swoje położenie. Dodatkowym powodem jest to, że w szczególności te duże miasta są pełne źródeł zanieczyszczeń, a więc samochodów, pieców węglowych, a ponadto często na obrzeżach są budowane spore zakłady przemysłowe, co również niekorzystnie wpływa na stan powietrza.
Samochody przyczyniają się w sporym stopniu do zanieczyszczenia dużych miast. Po pierwsze emitują one dużo spalin, szczególnie że w takich miastach jak na przykład Poznań bardzo często tworzą się korki, przez co dużo samochodów przebywa na małej przestrzeni emitując zanieczyszczenia. Dodatkowo auta poruszając się po ulicach wznoszą w powietrze zanieczyszczenia, które osiadły na asfalcie w ten sposób przyczyniając się do tworzenia smogu. Szczególnie jest to widoczne w okresie zimowym, gdy bardzo dużo osób wybiera ciepłe auto jako sposób dojazdu do pracy, a piece ogrzewające budynki pracują pełną parą.

Jak samochody wpływają na zanieczyszczenie w Poznaniu?

Poznań to jedno z największych miast w całej Polsce i bardzo często powstają tam zatory drogowe. Wynika to z przepustowości ulic i ilości aut w mieście. Jeśli chodzi o zarejestrowane osobowe samochody Poznań poprzez swoje tablice reprezentuje aż 415 tysięcy aut osobowych. Liczba ta regularnie rośnie i przyczyniło się do wzrostu poziomu zanieczyszczenia powietrza, co można zauważyć gołym okiem, gdy zimą powstaje smog. Mimo tego na ten moment wygląda na to, że sytuacja będzie się poprawiać, gdyż piece są wymieniane, a auta są coraz nowsze.