Sprawdź pogodę w swoim mieście

Jaki wpływ na poziom zanieczyszczenia powietrza w Opolu mają samochody spalinowe?


Największe polskie miasta od lat muszą borykać się z problemem, które często wpycha je na dość niechlubne zestawienia – zła jakość powietrza. Jest to niestety problem, który w Polsce istnieje od naprawdę długiego czasu i niestety według wielu badań powietrze w polskich miastach jest jedno z najgorszych w całej Europie. Wiele osób jest zdania, iż ogromną ulgą w tej kwestii byłoby ograniczenie obecności w miastach samochodów spalinowych. Czy jednak na pewno jest to idealne rozwiązanie problemu? Jak ta sytuacja ma się w Opolu – czy samochody rzeczywiście mają wpływ na jakość tego, czym mieszkańcy tego miasta oddychają, a jeżeli tak, to w jak mocnym stopniu?

Ogólne zanieczyszczenie powietrza w Opolu kiedyś a teraz

Województwo opolskie było jednym z tych rejonów naszego kraju, gdzie kwestia zanieczyszczenia powietrza zawsze budziła pewne wątpliwości. W badaniu stężenia pyłu PM10, które zostało przeprowadzone w latach 2003-2004, całe województwo jak jeden mąż otrzymało klasyfikację B, co oznacza niedostatecznie dobrą jakość powietrza. W tym aspekcie nie wyróżniło się również samo Opole – ono również otrzymało klasę B w tym badaniu. Dodatkowo, uchwycono pewne problemy dotyczące emisji dwutlenku siarki, co również było dość niepokojącym wskaźnikiem.
Na przestrzeni lat wprowadzono oczywiście szereg rozwiązań, mające na celu poprawę sytuacji z zanieczyszczeniem powietrza w Opolu, lecz jak wiadomo jest to zazwyczaj mozolna praca u podstaw. Nic więc dziwnego, że efekty nie były natychmiastowe i nadal zdarzają się momenty, kiedy powietrze w Opolu stoi na naprawdę słabym poziomie.
Nawet na początku 2021 roku mogliśmy odnotować trzy dni, w których jakość powietrza była na tyle zła, by osoby z problemami z oddychaniem oraz osoby starsze mogły wpędzić się w tarapaty przez samo przebywanie na dworze. Problemem również nadal jest stężenie dwutlenku siarki, czyli SO2, w opolskim powietrzu. Często normy w kwestii tego związku chemicznego są przekraczane, co w naszym kraju rzadko kiedy się zdarza. Sytuacja oczywiście zaognia się w miesiącach zimowych i staje się lepsza, choć nie bez pojedynczych problemów, kiedy za oknem robi się cieplej. Niemniej przez Opolem jeszcze długa droga, by osiągnąć poziom zbliżony do innych miast podobnej wielkości.

Liczba zarejestrowanych samochodów w Opolu na przestrzeni lat

Pozycja Opola w rejonie jest niepodważalna – najbliższe duże miasta w okolicy to Wrocław i Katowice, wobec czego wszystkie mniejsze miejscowości skupiające się wokół stolicy województwa opolskiego są od niego uzależnione. Dodatkowo najprostszym sposobem, by dojechać i wyjechać z Opola jest samochód. Jeżeli chodzi więc właśnie o samochody Opole posiada naprawdę imponująca proporcję liczby aut do liczby mieszkańców.
Jeszcze w 2002 roku, a więc dwadzieścia lat temu, liczba samochodów osobowych w tym mieście wynosiła 41 952. Siedem lat później, a więc w roku 2009, było to już 58 384 pojazdy tego typu, co jest naprawdę sporym skokiem. Liczba ta jednak nadal regularnie rosła w tempie około od trzech do pięciu tysięcy samochodów rocznie. Tak oto w 2014 roku na opolskich tablicach rejestracyjnych poruszało się 71 894 samochodów, zaś w 2017 roku – już 83 381 aut.
Ostatecznie w 2020 roku liczba aut osobowych wynosiła 96 896. Nie posiadamy jeszcze danych za rok 2021, lecz patrząc na tendencję z zeszłych lat możemy po cichu przypuszczać, iż w poprzednim roku pękła magiczna granica 100 tysięcy aut osobowych w Opolu. Mając na uwadze fakt, iż w tym momencie miasto to jest zamieszkałe przez około 115-120 tysięcy osób, daje to naprawdę wysoki współczynnik samochodu na osobę, rzadko spotykany w innych miejscowościach.

Wpływ samochodów spalinowych na jakość powietrza w Opolu

Jak duży wpływ na jakość powietrza mają więc w Opolu samochody? Jeżeli chodzi o pyły PM2.5 i PM10 – raczej nie za duży, gdyż w 50,5% za jego emisję odpowiadają gospodarstwa domowe. Co zaś ze wspominanym dwutlenkiem siarki? Według najnowszych badań, samochody odpowiadają za ponad 30% jego produkcji i jeżeli mamy gdzieś upatrywać winy aut w kontekście zanieczyszczania powietrza w Opolu, to właśnie w tym aspekcie.