Sprawdź pogodę w swoim mieście

Jaki wpływ na poziom zanieczyszczenia powietrza w Nowym Sączu mają samochody osobowe?


Województwo małopolskie bardzo często znajduje się w centrum uwagi jeśli chodzi o poziom zanieczyszczenia powietrza. Obok województwa śląskiego to właśnie tam znajduje się wiele miast z czołówki pod względem poziomu stężenia cząstek PM2.5, czyli pyłów powodujących między innymi smog. Jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast jest właśnie Nowy Sącz. Jak w tym mieście na skażenie powietrza wpływają samochody osobowe?

Czym jest zanieczyszczenie powietrza?

Termin jakim jest zanieczyszczenie powietrza pojawia się bardzo często w dyskusjach na temat naszego kraju. Są ku temu dość znaczące powody, gdyż pod względem stężenia wielu szkodliwych substancji zajmujemy niechlubne pozycje liderów w Unii Europejskiej. Czym jednak dokładnie są te zanieczyszczenia i o co jest tyle szumu w mediach?
Zanieczyszczenie powietrza to nic innego jak sytuacja, w której w składzie chemicznym powietrza pojawiają się substancje, które niosą ze sobą zagrożenie dla zdrowia czy też środowiska naturalnego. Należy do nich przede wszystkim dwutlenek węgla, pyły, dwutlenek siarki bądź tlenki azotu. Bardzo często wśród najważniejszych związków, które są w powietrzu niepożądane w dużej ilości wymienia się także tlenek węgla, ołów, ozon, pyły węglowe czy też benzopireny. Za zanieczyszczenia uznaje się również metale ciężkie i aktualnie wśród nich dominuje platyna, pallad oraz rod, czyli pierwiastki, które można znaleźć w katalizatorach samochodowych. Wcześniej, gdy głównym paliwem była etylina bardzo często spotykany w atmosferze był ołów.

Jakie są skutki zanieczyszczonego powietrza w Polsce oraz Europie?

Z zanieczyszczeniami powietrza walczy się przede wszystkim z racji na ich skutki. Światowa Organizacja Zdrowia, czyli WHO wyliczyła w przeszłości, że skażone powietrze wygenerowało aż 1,6 biliona dolarów amerykańskich strat, z czego znaczna większość dotyczy przedwczesnych zgonów spowodowanych właśnie przez nieodpowiedni skład powietrza.
Skażone powietrze prowadzi do zachodzenia takich zjawisk jak bardzo dobrze nam znany smog, czy też kwaśne deszcze, które powstają przede wszystkim tam, gdzie powietrze zawiera zbyt wiele tlenków siarki oraz tlenków azotu. Zanieczyszczenia są ponadto przyczyną powstania dziury ozonowej, przez co będziemy z czasem coraz bardziej narażeni na promieniowanie ultrafioletowe, a do tego regularnie pogłębia się efekt cieplarniany, co objawia się wyższą średnią temperaturą ziemi i coraz częstszymi anomaliami pogodowymi.
Polska na zanieczyszczeniach atmosferycznych traci naprawdę sporo. W naszym powietrzu znajduje się bardzo dużo dwutlenku siarki, tlenków azotu, tlenku węgla, a także dwutlenku węgla. Wszystko to przyczynia się do pogorszenia się stanu zdrowia mieszkańców kraju. Główne powody takiej sytuacji w Polsce to sektor węglowy, a dokładniej to, że elektrownie czy piece korzystają z węgla o niskiej jakości. Dodatkowo w naszym kraju pojawia się coraz więcej samochodów osobowych, które są głównym źródłem zanieczyszczeń poza okresem grzewczym.

Jak motoryzacja wpływa na zanieczyszczenia powietrza?

Motoryzacja generuje zanieczyszczenia przede wszystkim z racji na to, że praktycznie wszystkie auta korzystają z silników spalinowych. W naszym kraju dodatkowo większość aut jest stara i nie spełnia najnowszych norm emisji. Oprócz samej emisji samochody osobowe przyczyniają się do zanieczyszczeń poprzez wznoszenie w powietrze tych związków jak na przykład pyły, które opadły na asfalt.

Czy samochody osobowe pogorszyły poziom zanieczyszczeń w Nowym Sączu?

Nowy Sącz to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, lecz w ostatnim czasie sytuacja zaczyna ulegać poprawie. Dzieje się tak pomimo tego, że znajduje się tam coraz więcej aut. Jeśli chodzi o zarejestrowane w tym mieście osobowe samochody Nowy Sącz może pochwalić się wynikiem rzędu 47 tysięcy i wzrostem pięcioletnim na poziomie około 10 tysięcy aut osobowych. Jak na wielkość miasta tempo przyrostu aut jest więc całkiem spore, lecz mimo to udało się zmniejszyć poziom stężenia pyłów PM2.5 oraz PM10 względem poprzednich lat.