Sprawdź pogodę w swoim mieście

Jaki wpływ na poziom zanieczyszczenia powietrza w Legnicy mają samochody spalinowe?


Polskie miasta od lat zmagają się z niezdrowym zanieczyszczeniem powietrza. Powodów takiego stanu rzeczy jest naprawdę wiele i samorządy naprawdę prężnie działają w celu zredukowania zanieczyszczenia powietrza. W niektórych miastach jednak sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana. Ekolodzy zaś trzymają się stanowiska, iż polepszaniu czystości tego, co wdychają mieszkańcy pomóc może redukcja samochodów spalinowych. Jaki wpływ na stan powietrza w Legnicy mają samochody spalinowe oraz czy występuje między nimi a jakością powietrza jakaś korelacja?

Ogólne zanieczyszczenie powietrza w Legnicy kiedyś a teraz

Legnica już od wielu lat ma pewne problemy z zanieczyszczeniem powietrza. O ile jednak w wielu polskich miastach głównym problemem są pyły, takie jak te oznaczone kodem PM2.5 czy PM10, tak w tym dolnośląskim mieście problemem jest dwutlenek siarki. Dlaczego ta miejscowość boryka się z tak nietypową przypadłością?
Legnica jest częścią legnicko-głogowskiego okręgu miedziowego, który rozciąga się na prawie 70 kilometrów w osi północ-południe. Należą do niego takie miejscowości, jak oczywiście Legnica oraz Głogów, ale również Lubin czy Polkowice. W Legnicy, podczas tworzenia tego okręgu, stworzona hutę miedzi, w której przetapiane są wszystkie wykopane metale. Choć samorząd miasta robi naprawdę wiele, by załagodzić negatywne skutki działania tego miejsca, niestety z naturą się nie wygra, a legnicka huta jest usytuowana naprawdę niekorzystnie w stosunku do miasta.
Wiatr często bowiem zwiewa wszystkie opary wydobywające się z kominów huty wprost na miasto, co znacznie pogarsza jakość powietrza, a przy okazji generuje bardzo nieprzyjemny zapach, przypominający zepsute jajka. Dla wielu mieszkańców tego trzeciego co do wielkości miasta na Dolnym Śląsku jest to sytuacja mocno uprzykrzająca życie, choć w ostatnich latach modernizację huty pozwoliły na zminimalizowanie tego efektu.
Widać to po badaniach tworzonych na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. W latach 2003-2004 naukowcy alarmowali o podwyższonym stężeniu dwutlenku siarki w legnickim powietrzu. Teraz zaś sytuacja wygląda o wiele lepiej, choć nadal nie jest ona perfekcyjna. Jeśli zaś chodzi o pyły, które są największym wrogiem czystości powietrza we wszystkich miastach, sytuacja z roku na rok wygląda w Legnicy coraz lepiej, choć nigdy nie była jakoś przesadnie zła.

Liczba zarejestrowanych samochodów w Legnicy na przestrzeni lat

Jeżeli chodzi o samochody Legnica nie rozwija się przesadnie szybko, lecz nie da się ukryć, iż wzrost jest stosunkowo stabilny. Widać to na przykładzie porównania stanu z lat 2002 oraz 2009. Dwadzieścia lat temu w Legnicy zarejestrowanych było dokładnie 22 865 samochodów osobowych, zaś siedem lat później – 37 546 egzemplarzy.
Następne lata to stabilny wzrost liczby aut o około 1-2 tysiące samochodów rocznie. Dla przykładu, w 2011 roku na legnickich „blachach” jeździło 41 823 pojazdów, w 2012 roku – 43 353, zaś rok później – 44 970. Pokłosie pandemii koronawirusa nie było w tym mieście zbyt widoczne, bowiem w 2020 roku odnotowano w tym mieści 56 289 samochodów osobowych (54 543 egzemplarzy w 2019 roku). Jest to solidny, choć nieporywający wynik mając na uwadze fakt, iż Legnica liczy sobie prawie 100 tysięcy mieszkańców.

Wpływ samochodów spalinowych na jakość powietrza w Legnicy

Mając więc przed sobą wszystkie najważniejsze fakty dotyczące zanieczyszczenia powietrza w Legnicy oraz przyroście liczby aut w tym mieście, możemy w końcu spróbować uzyskać odpowiedź na pytanie, czy samochody spalinowe mają wpływ na jakość powietrza w Legnicy. Odpowiedź w tym przypadku nie jest być może przecząca, lecz auta nie mają ogromnej korelacji z zanieczyszczeniami.
Z roku na rok jakość powietrza w Legnicy ulega poprawie, podczas gdy aut (w znacznej większości spalinowych) przybywa – to jest oczywiście koronny argument. Za prawię połowę pyłów PM2.5 oraz PM10 w miejskim powietrzu odpowiadają zresztą gospodarstwa domowe. Auta nie mają również w tym przypadku większego wpływu na stężenie dwutlenku siarki, gdyż w Legnicy w większości odpowiedzialna za to jest wspominana wyżej huta.