Sprawdź pogodę w swoim mieście

Jaki wpływ na poziom zanieczyszczenia powietrza w Kielcach mają samochody spalinowe?


W polskich miastach od wielu lat sporym problemem jest zanieczyszczenie powietrza. Powodów jest wiele – czasem są to fabryki, które okalają miasto i sprawiają, że wszystkie zanieczyszczenia kierują się właśnie na nie, czasem niefortunne ukształtowanie terenu, a w jeszcze innych przypadkach – w szczególności w tych największych miastach – problemem jest ogromny tłok. Wielu ekologów jest również zdania, że sporym problemem jest również nadmiar aut spalinowych. Czy są one jedną z najważniejszych przyczyn problemów z czystością powietrza także w Kielcach? A jeżeli tak, to jak mocny mają one wpływ na jakość tego, czym oddychają mieszkańcy tego miasta?

Ogólne zanieczyszczenie powietrza w Kielcach kiedyś a teraz

Ogółem rzecz biorąc, w województwie świętokrzyskim rzadko kiedy dochodzi do większych problemów z czystością powietrza. Wyjątkiem są jednak Kielce, zdecydowanie największe miasto całego regionu. Już nawet na początku XXI wieku występowały tam problemy z pyłami, w szczególności PM2.5 oraz PM10, które są najlepiej monitorowane przez wszystkie stacje zajmujące się badaniem czystości powietrza.
W latach 2003-2004 badania wskazywały, iż całe województwo świętokrzyskie znajduje się w klasie A czystości powietrza, a więc tej najlepszej. Jedynie Kielce zdołały chcąc nie chcąc załapać się do strefy B, która sygnalizuje pewne problemy dotyczące czystości powietrza. W tym badaniu chodziło o pyły PM10, lecz aktualnie w polskich miastach największym problemem jest pył PM2.5.
W tym aspekcie Kielce również musiały w ostatnich latach mierzyć się ze sporymi problemami, w szczególności rzecz jasna w miesiącach zimowych. W latach 2016-2018 można było bez problemu znaleźć dni, gdy stężenie pyłów w powietrzu dochodziło już do poziomu niebezpiecznego dla zdrowia i dla osób z problemami z oddychaniem taki poziom zanieczyszczenia mógł grozić naprawdę poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Z roku na rok jednak sytuacja ulegała poprawie. W całym 2021 roku odnotowano zaledwie dwa dni, kiedy jakość powietrza można było określić mianem „umiarkowanej”. To bardzo dobry wynik na tle innych polskich miast, co pokazuje, jak wiele władze Kielc oraz sami mieszkańcy zrobili, by poprawić swój komfort życia. Oczywiście sytuacja nadal nie jest perfekcyjna, lecz jest ona o wiele lepsza niż jeszcze chociażby pięć lat temu.

Liczba zarejestrowanych samochodów w Kielcach na przestrzeni lat

Jeżeli chodzi o samochody Kielce rozwijają się w niezwykle szybkim tempie i nie da się tego ukryć. W ostatnich latach, według statystyk Głównego Urzędu Statystycznego, jesteśmy w stanie zaobserwować naprawdę spory skok liczby samochodów osobowych zarejestrowanych właśnie w tym mieście. Jak jednak wyglądało to na przestrzeni lat?
Najwcześniejsze dane pochodzą z roku 2002. Dwadzieścia lat temu w Kielcach zarejestrowanych było według GUS-u dokładnie 53 500 samochodów osobowych. Później następuje pewna wyrwa w statystykach, które potem są regularnie prowadzone od 2009 roku. Wtedy też wskaźnik pokazuje liczbą 75 085 aut osobowych.
W następnych latach wzrost liczby aut osobowych z roku na rok się zwiększał. Dla przykładu, w 2012 roku można było odnotować 83 921 tego typu pojazdów, podczas gdy w 2016 roku – już 97 343. Bariera 100 tysięcy aut na kieleckich „blachach” pękła rok później (102 079). Stan na rok 2020 pokazuje zaś liczbą 114 776 samochodów osobowych. Widać więc, że w przeciągu ostatnich kilkunastu lat liczba aut na kieleckich drogach drastycznie się zwiększyła.

Wpływ samochodów spalinowych na jakość powietrza w Kielcach

Czy więc skok liczby samochodów osobowych w Kielcach ma korelację z jakością powietrza w tym mieście? Wydaję się, iż nie do końca, gdyż mimo naprawdę intensywnie rosnącej liczby pojazdów tego typu, czystość powietrza w stolicy województwa świętokrzyskiego ulega poprawie. Tak naprawdę to gospodarstwa domowe odpowiadają za 49,5% całej emisji pyłów PM2.5 oraz PM10, zostawiając samochody osobowe w tyle. Z dwutlenkiem siarki, za który samochody osobowe są odpowiedzialne w polskich miastach w około 30 procentach nie ma zaś problemu, przynajmniej w Kielcach.