Sprawdź pogodę w swoim mieście

Jaki wpływ na poziom zanieczyszczenia powietrza w Kaliszu mają samochody spalinowe?


Polskie miasta bardzo często muszą niestety mierzyć się ze złym stanem powietrza. Choć samorządy robią wszystko, by walczyć z zanieczyszczeniami, niestety polskie miejscowości, w szczególności te większe, często trafiają na szczyty niechlubnych list ukazujących najmocniej zanieczyszczone miasta w Europie czy na całym globie. Nie oznacza to jednak, iż każda jedna miejscowość musi mieć z tym problem. Jak sytuacja wygląda zaś w Kaliszu? Jak prezentują się oficjalne dane dotyczące zanieczyszczeń, a także czy samochody spalinowe mają znaczący wkład w jakość tego, czym oddychają mieszkańcy w tamtym rejonie?

Ogólne zanieczyszczenie powietrza w Kaliszu kiedyś a teraz

Patrząc na historyczne dane dotyczące jakości powietrza w Kaliszu, wydaje się, iż to miasto nigdy nie posiadało większych problemów z zanieczyszczonym powietrzem. Ogółem rzecz biorąc praktycznie cała Wielkopolska z wyłączeniem Poznania radziła sobie od wielu lat w tej materii naprawdę nieźle. W badaniach z lat 2003-2004 nie wykazano żadnych większych problemów z powietrzem w Kaliszu, co było jak najbardziej dobrą wiadomością.
Problemy zaczęły się jednak w następnych latach, gdy problem smogu i zanieczyszczonego powietrza stał się wręcz ogólnopolski. Wtedy też również w Kaliszu przydarzały się dni, kiedy to czystość powietrza nie była na najwyższym poziomie. Oczywiście apogeum całej sytuacji były miesiące zimowe, lecz nadal nie można tutaj mówić o żadnych alarmujących wartościach.
Oczywiście tak czy siak wprowadzany były zmiany, jak na przykład programy wymiany pieców węglowych, by jak najmocniej odciążyć powietrze w mieście. Skutek tych działań jest naprawdę dobry, gdyż trudno jest aktualnie wskazać dni, kiedy to w Kaliszu możemy nazwać stan powietrza jako alarmujący. Zdecydowanie jest to pewien powód do dumy, lecz oczywiście jako społeczeństwo powinniśmy dążyć do tego, by takie wyniki w jak największej liczbie miast były zawsze pewną normalnością, a nie wybitnym sukcesem.

Liczba zarejestrowanych samochodów w Kaliszu na przestrzeni lat

Jeżeli chodzi o taką materię, jak samochody Kalisz może pochwalić się naprawdę mocnym stopniem zmotoryzowania. Warto pamiętać, iż mowa o mieście, które aktualnie posiada niewiele więcej niż 100 tysięcy mieszkańców. Dane, które zaraz przedstawimy są więc tym bardziej pod tym kątem imponujące, gdyż naprawdę wiele miast o podobnym rozmiarze nie mogłoby się pochwalić taką liczbą zarejestrowanych aut.
Zacznijmy od roku 2002, kiedy to w Kaliszu odnotowano 35 151 samochodów osobowych. Pojazdów mechanicznych rzecz jasna było więcej – łącznie 43 641 – lecz oczywiście nie będziemy podawali tej wartości, skupiając się wyłącznie na autach osobowych. Przeskakując kilka lat wprzód, a mianowicie do roku 2009, zobaczymy, iż wtedy na kaliskich tablicach rejestracyjnych poruszało się już 50 680 samochodów osobowych. Już wtedy była to całkiem imponująca liczba.
Od tamtego momentu wzrost liczby aut nadal postępuje – raz szybciej, raz wolniej. Ogólnie jednak wzrost waha się średnio w przedziale 2-3 tysięcy nowych aut osobowych co roku. Dla przykładu, w 2017 roku w Kaliszu było zarejestrowanych według Głównego urzędu Statystycznego 65 903 samochody osobowe. W kolejnych latach, aż do roku 2020, było to kolejno: 69 115, 72 193 oraz 74 621 samochodów. To naprawdę imponujący wynik, gdyż na dwóch mieszkańców Kalisza przypada prawie półtora auta.

Wpływ samochodów spalinowych na jakość powietrza w Kaliszu

Warto więc teraz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wzrost liczby samochodów w Kaliszu ma bezpośredni wpływ na jakość powietrza w tym mieście? Wydaje się, że auta oddziałują na jego stan w nie największym stopniu. Świadczy o tym fakt, iż mimo naprawdę sporego wzrostu liczby pojazdów tego typu w ostatnich latach, jakość tego, co wdychają mieszkańcy Kalisza nie uległa zbytniemu pogorszeniu. Nic dziwnego, bowiem za większość zanieczyszczeń pyłami, takimi jak PM2.5 czy PM10 odpowiadają gospodarstwa domowe oraz fabryki. W tym aspekcie samochody nie zajmują wysokich miejsc, generując kolejno 9% i 13,5% tychże pyłów.