Sprawdź pogodę w swoim mieście

Jaki wpływ na poziom zanieczyszczenia powietrza w Gnieźnie mają samochody osobowe?


O tym, że działania ludzi wpływają na środowisko naturalne wiadomo nie od dziś. Ogromny wzrost naszego wpływu rozpoczął się od rewolucji przemysłowej, gdy na coraz większą skalę zaczęto wykorzystywać wynalazki działające dzięki spalaniu. Od XX wieku taką rolę zaczęły pełnić też samochody, które dziś na ziemi występują w setkach milionów egzemplarzy. Jak duży mają one wpływ na zanieczyszczenie powietrza w Gnieźnie, jak i w całej Polsce?

Jakie związki zanieczyszczają powietrze?

Warto dowiedzieć się czym tak naprawdę jest zanieczyszczenie powietrza. Tym terminem określa się związki takie jak gazy czy też pyły, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie oraz środowisko naturalne, gdy przekroczą pewien poziom stężenia. Lista tych związków nie należy do najkrótszych, gdyż z rur wydechowych, czy też kominów fabryk oraz systemów ogrzewania domów oraz mieszkań do powietrza dostaje się naprawdę sporo całkiem groźnych substancji.
Najbardziej znane związki to oczywiście tlenek oraz dwutlenek węgla. Ten drugi z gazów występuje oczywiście naturalnie w przyrodzie, gdyż jest kluczowym składnikiem wymaganym przy fotosyntezie. Dodatkowo do zanieczyszczeń zaliczamy pyły węglowe, dwutlenek siarki, tlenki azotu, benzopireny, ołów, czy też ozon. Nie można zapominać także o pyłach zawieszonych, a w szczególności PM2.5 oraz PM10, które przyczyniają się do powstawania smogu.

Skąd bierze się zanieczyszczenie powietrza w miastach?

Pod względem zanieczyszczenia powietrza wkład różnych sektorów w stan powietrza w mieście różni się od tego, który występuje w całym naszym kraju. W mieście głównym powodem zanieczyszczeń jest przede wszystkim tak zwana niska emisja, która występuje na wysokości do 40 kilometrów i pochodzi w głównej mierze z pieców czy też kotłowni węglowych, które ogrzewają mieszkania, domy i inne budynki. Dużym problemem w tej kwestii jest to, że w tych piecach nie zawsze pali się odpowiednimi paliwami, a nawet jeśli korzysta się z węgla to często spalanie jest nieefektywne, przez co powietrze jest dość mocno zanieczyszczane.
Samochody oczywiście również mają swój wkład w zanieczyszczenie powietrza w miastach. Emitują one do powietrza sporo dwutlenku węgla, węglowodorów, tlenków azotu oraz pyłów PM2.5 oraz PM10. Wkład aut osobowych w zanieczyszczenie powietrza jest jednak spory również z innego powodu.
Wiele zanieczyszczeń, które znajdziemy w miastach osiada na ulicach. Z tego powodu, gdy po asfalcie porusza się dużo aut są one wznoszone w powietrze i w ten sposób samochody wspomagają tworzenie smogu. Jest to jeden z najgorszych skutków obecności aut osobowych, gdyż same w sobie odpowiadają zazwyczaj za zaledwie kilka do kilkunastu procent emisji szkodliwych związków.
Z zanieczyszczeniami, które są tworzone przez auta miasta próbują walczyć na różne sposoby. Jeden z nich to na przykład tworzenie stref czystego transportu, które nie są jeszcze obecne w Polsce, ale na zachodzie są już dość powszechne i odwiedzenie na przykład Paryża samochodem z kilkunastoletnim silnikiem diesla jest praktycznie niemożliwe i wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty. Dodatkowo powstają strefy płatnego parkowania, by ludzie zrezygnowali z odwiedzania centrów miast samochodem na rzecz komunikacji miejskiej, gdyż autobus może i generuje więcej zanieczyszczeń od jednego auta, lecz w sytuacji pełnego zapełnienia może zastąpić nawet do kilkunastu samochodów na ulicy.

Jak samochody wpływają na zanieczyszczenie powietrza w Gnieźnie?

Pierwsza stolica Polski to relatywnie niewielkie miasto, które nie jest nawet odrębnym powiatem, a jedynie stolicą powiatu gnieźnieńskiego. Przez to zanieczyszczenia nie są aż tak widoczne jak w większych miejscowościach. Problemem jest jednak to, że Gniezno to miasto przez które przebiega sporo tranzytu, gdyż mamy tam drogę krajową numer 15, którą podróżują pojazdy jadące na przykład z Torunia w kierunku Poznania i na odwrót.
Sam stan powietrza o ile nie jest tragiczny, tak pogorszył się nieco wraz z biegiem czasu. Wpływ na to ma to ile jest zarejestrowanych aut. Jeśli chodzi o zarejestrowane samochody Gniezno wraz z całym swym powiatem jeszcze w 2002 roku mogło pochwalić się liczbą rzędu 46 tysięcy zarejestrowanych aut osobowych. Aktualnie liczba ta jest dwukrotnie większa i wynosi aż 94 tysiące samochodów.