Sprawdź pogodę w swoim mieście

Jaki wpływ na poziom zanieczyszczenia powietrza w Gliwicach mają samochody spalinowe?


Polskie miasta od naprawdę wielu lat zmagają się z niebezpiecznym dla mieszkańców zanieczyszczeniem powietrza. Choć oczywiście prowadzonych jest wiele akcji i kampanii, szczególnie w ostatnich latach, które mają za zadanie zmianę tego stanu rzeczy, niektóre polskie miejscowości nadal znajdują się w niechlubnych listach klasyfikujących najbardziej zanieczyszczone miasta na świecie pod kątem złej jakości powietrza. Według wielu ekologów, ten stan rzeczy jest w stanie zmienić między innymi zredukowanie liczby samochodów spalinowych. Jak sytuacja wygląda w przypadku Gliwic oraz jak duży wpływ na czystość tego, co tamtejsi mieszkańcy wdychają mają samochody spalinowe?

Ogólne zanieczyszczenie powietrza w Gliwicach kiedyś a teraz

Na Górnym Śląsku od dawna walczy się z zanieczyszczonym powietrzem oraz smogiem, a przyczyn takiego stanu rzeczy jest naprawdę wiele. Przede wszystkim często o całej konurbacji można mówić jako o jednym wielkim organizmie miejskim, który zamieszkany jest przez ponad milion osób. Dodatkowo jest to miejsce, gdzie nadal działa naprawdę mnóstwo kopalni, a także ośrodków przetwórczych, co mocno wpływa na stan środowiska w tamtym rejonie.
Nie można również pominąć faktu naprawdę sporego zagęszczenia ludności oraz, co za tym idzie, naprawdę sporej liczby samochodów, jakie codziennie poruszają się po drogach w tamtym rejonie. Wiele osób dojeżdża do innych miast całego zespołu miejskiego z innych, często mniejszych miejscowości, a jedynym sprawnym sposobem, by dostać się z punktu A do punktu B, są właśnie samochody.
Już nawet w badaniach sprzed kilkunastu lat widać, iż normy powietrza w tamtym rejonie często są niestety przekraczane. Gliwice, mimo że znajdują się na obrzeżach całej konurbacji, nie są niestety w tym wszystkim wyjątkiem i tam również często dochodziło do naruszeń norm czystości powietrza.
W następnych latach sytuacja niestety nie wyglądała lepiej – w poprzedniej dekadzie można było niestety zauważyć wiele dni, kiedy tak naprawdę wychodzenie z domu było wręcz niezdrowe dla mieszkających w tamtym rejonie ludzi. Apogeum zanieczyszczeń według statystyk przypada na lata 2015-2017, kiedy zimą normy mogły umiarkowanej jakości powietrza mogło być przekraczane cztero-, a nawet pięciokrotnie. Mimo wprowadzania szeregu inicjatyw, mających na celu zmniejszenie tego efektu, na Górnym Śląsku nadal nie jest najlepiej w kwestii czystości powietrza, choć niewątpliwie nie jest już aż tak źle, jak jeszcze chociaż pięć lat temu.

Liczba zarejestrowanych samochodów w Gliwicach na przestrzeni lat

Wspomnieliśmy na początku tego tekstu, iż w przypadku dojeżdżania do miejsc pracy czy większych ośrodków miejskich, na Górnym Śląsku samochody są niezwykle potrzebne. Jeżeli jednak chodzi o samochody Gliwice nie rozwijają się już tak prężnie, jak jeszcze kilka lat temu. Idealnie pokazują to statystyki z pierwszej dekady XXI wieku. Podczas gdy w 2002 roku aut było 63 461, tak w 2009 roku liczba ta wynosiła aż 87 940 egzemplarzy samochodów osobowych.
Mocny przyrost liczby pojazdów tego typu mogliśmy obserwować do 2011 roku – wtedy też licznik Głównego Urzędu Statystycznego wybił 96 325 aut osobowych. Ciekawostką zaś może być niespodziewany spadek i nagły wzrost w latach 2016-2018. W 2016 roku w Gliwicach zarejestrowanych było 115 103 samochody, zaś w 2017... 109 502. W 2018 zaś liczba ta drastycznie skoczyła do poziomu 120 060 pojazdów. W roku 2020, ostatnim na tę chwilę widocznym w statystykach, GUS wskazuje na liczbą 126 632 aut osobowych.

Wpływ samochodów spalinowych na jakość powietrza w Gliwicach

Czy więc wzrost liczby samochodów ma tam mocny wpływ na jakość powietrza w Gliwicach? Można to dość łatwo poddać w wątpliwość. Po pierwsze, najgorsza sytuacja związana z zanieczyszczeniami przypada na rok, w którym liczba aut osobowych zarejestrowanych w tym mieście... spadła. Dodatkowo, gdy w kolejnych latach wartość ta ponownie zaczęła rosnąć, sytuacja z jakością powietrza zaczęła wyglądać coraz lepiej. Za prawie połowę zanieczyszczeń pod kątem pyłów PM2.5 oraz PM10 odpowiadają według badań gospodarstwa domowe, co mocno obala teorię, jakoby to samochody osobowe miały największy wpływ na zanieczyszczenie powietrza w Gliwicach.