Sprawdź pogodę w swoim mieście

Jaki wpływ na poziom zanieczyszczenia powietrza w Gdyni mają samochody osobowe?


Samochody osobowe w dużych miastach są bardzo często postrzegane jako powód wszelkich zanieczyszczeń, które unoszą się w powietrzu. Z tego powodu z autami walczy się tworząc strefy płatnego parkowania, strefy czystego transportu, czy też wprowadzając kolejne normy emisji spalin ograniczające to ile związków może być emitowanych do atmosfery. Jak to jednak wygląda w rzeczywistości i jak duży wpływ samochody osobowe mają na stan powietrza w Gdyni?

Co nazywamy zanieczyszczeniem powietrza?

Nasza atmosfera składa się z bardzo wielu związków, więc co nazywamy zanieczyszczeniem powietrza, którym oddychamy? Ważne jest poznanie tych gazów oraz pyłów, które są uważane za zanieczyszczenia, gdyż wtedy lepiej zrozumiemy jak duży lub mały wpływ mają samochody. Przede wszystkim za zanieczyszczenie uznaje się nadmiar niektórych związków, które występowały naturalnie. Jest to na przykład dwutlenek węgla, bez którego nie zachodziłaby fotosynteza, czyli nie powstawałby tlen. W nadmiarze niebezpieczny jest też ozon, który tworzy warstwę chroniącą nas przed nadmiernym promieniowaniem. Nadmiar tych związków jest jednak niebezpieczny i dba się o to, by nie były one emitowane w zbyt dużym stopniu.
Za zanieczyszczenia powietrza uznaje się również tlenek węgla, dwutlenek siarki, tlenki azotu, wszelkie węglowodory mające negatywny wpływ na środowisko, czy też pyły, które są dość niebezpieczne. Mowa tu na przykład o pyłach PM2,5, które są tak małe, że mogą z łatwością przeniknąć do naszych płuc. Nieco mniej groźne, lecz wciąż niebezpieczne w nadmiarze są również pyły PM10. Właśnie te dwa rodzaje pyłów są jednym z głównych powodów powstawania smogu.

Jak wygląda zanieczyszczenie powietrza w Gdyni?

Miasta nadmorskie kojarzą nam się przede wszystkim z plażami i czystym powietrzem, które jest pełne jodu. Gdynia jednak nie zawsze jest tak czysta i powietrze bywa tam bardzo niekorzystne dla zdrowia mieszkańców oraz osób w tym mieście przebywających. Jedno z większych miast województwa pomorskiego jest bowiem miastem portowym, a ponadto w pobliżu, bo w również wchodzącym w skład trójmiasta Gdańsku znajduje się rafineria, która ma również dość negatywny wpływ na stan powietrza. Z tego powodu obserwując wskaźniki zanieczyszczenia powietrza, szczególnie pyłami możemy zobaczyć, że w okresie zimowym bardzo często występują dni, w których ich stężenie jest dość niezdrowe.
W Gdyni spore jest przede wszystkim stężenie pyłów PM2.5. Patrząc na dane widać, że bardzo często ich stężenie rośnie w „normalnych” dniach tygodnia, czyli od poniedziałku do piątku. Ponadto widać wpływ zimnych dni, które sprawiają, że mieszkańcy miasta palą znacznie więcej węgla, ale też i rzeczy nie przeznaczonych do pieców grzewczych.

Jak auta wpływają na powstawanie smogu?

Samochody osobowe w teorii nie mają tak destrukcyjnego wpływu na powietrze. Ich emisja jest w tym momencie już dość mocno ograniczona, lecz należy też pamiętać, że w naszym kraju auta wcale nie są nowe i bardzo często mają silniki zgodne z normami Euro 3 czy też Euro 4, a nie Euro 6. Dodatkowo liczba aut w Trójmieście, a szczególnie w drugim największym mieście jakim jest Gdynia jest naprawdę spora. Jeśli chodzi o zarejestrowane samochody Gdynia może pochwalić się liczbą rzędu aż 153 tysięcy aut, a w pobliskim Gdańsku znajdziemy aż 311 tysięcy, a są to dane z końca 2020 roku. Dodatkowo w powiecie gdańskim zarejestrowane są ponad 82 tysiące aut osobowych.
To, że powietrze jest coraz gorsze nieco koreluje ze wzrostem liczby zarejestrowanych aut. Jeszcze niecałe 20 lat temu, czyli pod koniec 2002 roku na terenie Gdyni zarejestrowane było 60 tysięcy samochodów osobowych, a na terenie Gdańska liczba ta wynosiła 170 tysięcy. Oznacza to, że w ciągu niecałych 20 lat liczba zarejestrowanych aut w mieście wzrosła o 90 tysięcy, czyli wzrost to aż ponad 150%. Ogromna ilość aut przemierzających Gdynię każdego dnia to nie tylko większa emisja gazów oraz pyłów, ale też spore ryzyko smogu. Takie samochody wzbijają bowiem w powietrze leżące na asfalcie pyły, które następnie mieszają się z innymi zanieczyszczeniami w ten sposób tworząc smog.