Sprawdź pogodę w swoim mieście

Jaki wpływ na poziom zanieczyszczenia powietrza w Elblągu mają samochody osobowe?


Wpływ samochodów na nasze środowisko jest niezwykle często komentowanym tematem i znajduje się na ustach przede wszystkim wielu polityków, którzy doprowadzili do wprowadzenia norm emisji spalin. Auta z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi podczas każdego kilometra emitują wiele różnych szkodliwych związków, lecz jak duży ma to faktycznie wpływ na stan powietrza w Elblągu?

Jak auta wpływają na zanieczyszczenie powietrza?

Jak doskonale wiadomo każdy samochód spalinowy może działać dzięki temu, że w komorze silnika dochodzi do procesu spalania benzyny lub oleju napędowego. To z kolei oznacza, że w tym procesie powstają również niezbyt mile widziane produkty takie jak gazy czy pyły, które zanieczyszczają powietrze. Mowa tu o takich związkach jak dwutlenek węgla, tlenek węgla, pyły PM2,5 oraz PM10, czy też wszelkiego rodzaju tlenki azotu, dwutlenek siarki bądź węglowodory.
By odpowiednio stwierdzić za ile zanieczyszczeń samochody osobowe odpowiadają trzeba rozdzielić nieco tę kwestię. Mają one bowiem różny wpływ gdy bierzemy pod uwagę jedynie miasta i gdy bierzemy pod uwagę na przykład cały kraj. Gdy spojrzymy na to jak duży wkład w zanieczyszczenie powietrza w całym kraju mają samochody osobowe możemy czasem stwierdzić, że przecież te regulacje nie mają sensu. W zależności od związku auta odpowiadają bowiem zazwyczaj za kilka do kilkunastu procent całej emisji szkodliwych gazów czy też pyłów. Za najwięcej zanieczyszczeń odpowiada oczywiście przemysł ciężki, czy też energetyka. Nie należy również zapominać o tym jak negatywny wpływ na środowisko ma na przykład lotnictwo, które doprowadza do emisji ogromnych ilości dwutlenku węgla.
W miastach sytuacja ma się nieco inaczej. Tam patrząc z perspektywy emisyjnej auta również nie są nawet w większości odpowiedzialne za zanieczyszczenia oraz powstawanie smogu. Tutaj największym winowajcą jest tak zwana niska emisja, czyli emisja na wysokości do 40 metrów, która pochodzi od pieców grzewczych czy też kotłowni węglowych, które znajdują się w domach oraz mieszkaniach. Przez to, że piece te są często nieefektywne liczba zanieczyszczeń jest dość spora. Auta są jednak dość mocno odpowiedzialna za smog, gdyż wiele pyłów osadza się na ulicach i gdy samochodów jest dużo są one wznoszone w powietrze. Z tego powodu auta osobowe są dość mocno odpowiedzialne za powstawanie smogu w miastach.

Jak przez lata zmieniała się liczba samochodów w Elblągu?

Jeszcze 20 lat temu jeśli chodzi o zarejestrowane samochody Elbląg wyglądał nieco śmiesznie, gdy porównamy tę liczbę do dzisiejszych. Jeszcze w 2002 roku na terenie tego miasta znanego z bycia jednym z najniżej położonych w całej Polsce zarejestrowane było niecałe 30 tysięcy samochodów osobowych. Zmotoryzowanie w całym naszym kraju rośnie jednak niezwykle dynamicznie, szczególnie od wejścia do Unii Europejskiej, co wpłynęło na poprawę zarobków oraz zwiększenie dostępności samochodów używanych, które są sprowadzane każdego roku w setkach tysięcy zza naszej zachodniej granicy.
Już 10 lat później w Elblągu było zarejestrowane prawie 20 tysięcy samochodów więcej, gdyż dokładna liczba wynosiła 48 902 aut. Nie był to jednak koniec, a dopiero początek wzrostu, gdyż z każdym rokiem w Elblągu zarejestrowane było od 2 do 3 tysięcy samochodów osobowych więcej. Najnowsze dane mówią o ponad 63 tysiącach aut, które są zarejestrowane na terenie Elbląga. Oznacza to wzrost o ponad 100% w niecałe 20 lat, który jest typowy dla miast na prawach powiatu w naszym kraju.

Jak bardzo samochody wpłynęły na zanieczyszczenie powietrza w Elblągu?

Elbląg to miasto położone z dala od innych wielkich ośrodków i charakteryzuje się mniejszym zanieczyszczeniem powietrza niż w pozostałych miastach Polski. Nie oznacza to, że samochody nie wpłynęły na to jak wygląda stan powietrza w tym kraju. Ruch samochodowy jest tam dość spory z racji na położenie przy ruchliwej trasie i pozycję dobrą dla tranzytu. Z tego powodu wzrost liczby aut przyczynił się do nieznacznego pogorszenia stanu powietrza na przestrzeni lat.