Sprawdź pogodę w swoim mieście

Jaki wpływ na poziom zanieczyszczenia powietrza w Chorzowie mają samochody osobowe?


Zanieczyszczenie powietrza to temat, który jest poruszany niezwykle często szczególnie w przypadku samochodów osobowych. Ich obecność uznaje się za jeden z głównych powodów powstawania smogu, czy też emisji szkodliwych gazów oraz pyłów. Dlatego z każdym rokiem kładzie się coraz większy nacisk na to, by nowe samochody emitowały jak najmniej zanieczyszczeń. Jaki wpływ mają auta osobowe na stan powietrza w Chorzowie?

Skąd bierze się zanieczyszczenie powietrza i co zaliczamy w jego skład

Termin zanieczyszczenia powietrza odnosi się do naprawdę wielu substancji, które mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, czy też środowisko naturalne. Dlatego ważne jest by wiedzieć o jakich związkach mowa, by móc zobaczyć jaki wpływ samochody osobowe mają na stan powietrza.
Zanieczyszczenia w dużej mierze to oczywiście gazy. Pochodzą one najczęściej z różnego rodzaju spalania, które jest głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza od czasów rewolucji przemysłowej, która kompletnie zmieniła to jak wygląda świat. Najbardziej znane związki to oczywiście dwutlenek węgla, tlenek węgla oraz ozon. W szczególności tlenek węgla jest niebezpieczny, gdyż jego duże stężenie jest w stanie zabić człowieka. Na szczęście w otwartym terenie jest to mało możliwe.
Inne związki niebezpieczne dla środowiska i zdrowia człowieka oraz zwierząt to na przykład dwutlenek siarki, tlenki azotu, pyły węglowe, ołów oraz pyły zawieszone najczęściej oznaczane skrótami PM2,5 oraz PM10. Liczby odpowiadają wielkości danych pyłów, a im mniejsza ona jest tym łatwiej wchłaniają się one na przykład do naszych płuc.

Za emisję jakich związków odpowiadają samochody?

Z rury wydechowej auta do powietrza trafia bardzo dużo szkodliwych związków. Emisja tych najbardziej groźnych i tych o największym stężeniu w spalinach generowanych przez samochody jest oczywiście ograniczona. W Unii Europejskiej obowiązują normy EURO, które różnią się dla samochodów z silnikami benzynowymi oraz wysokoprężnymi.
Normy dotyczą oczywiście emitowanego dwutlenku węgla, który jest podawany za pomocą gramów na kilometr. Do tego mocno ogranicza się to ile emitować można tlenku węgla, węglowodorów oraz tlenków azotu, a także pyłów PM2,5 oraz PM10. Najnowsze normy pochodzą z początku 2022 roku i doprowadziły do mnóstwa kontrowersji, gdyż spowodowały falę rejestracji aut przez producentów, czy też wprowadzenie dużej ilości hybryd typu plug-in. Dodatkowo najnowsze głosy mówią, że hybrydy plug-in to samochody, które oszukują normy emisji spalin jeszcze mocniej niż Volkswagen podczas niesławnego dieselgate, a różnice pomiędzy wynikami w testach WLTP, a stanem faktycznym mogą być nawet 4-krotne.

Jak auta wpłynęły na zanieczyszczenie powietrza w Chorzowie?

Co do tego, że Chorzów nie należy do najczystszych miast nie ma zbytnio wątpliwości. Wchodzi on bowiem w skład konurbacji śląskiej, która skupia w swym terenie całe mnóstwo zakładów przemysłowych, w tym górniczych oraz energetycznych, przez co zanieczyszczenie powietrza jest tam raczej często spotykane. Dodatkowo na tamtym obszarze mieszka całe mnóstwo osób, a co za tym idzie znajdziemy tam bardzo dużo samochodów osobowych.
To jak szybko rośnie ilość samochodów osobowych w Chorzowie można zauważyć w bardzo prosty sposób, czyli patrząc na dane dotyczące tego ile aut osobowych było zarejestrowanych na terenie tego powiatu wraz z upływem czasu. O ile te dane będą coraz mniej miarodajne w przyszłości z racji na zniesienie obowiązku przerejestrowania samochodu, tak teraz mogą one wciąż pokazać to jak szybko rośnie liczba samochodów w całym kraju.
W ciągu ostatnich niecałych 20 lat jeśli chodzi o samochody Chorzów może pochwalić się naprawdę dużym wzrostem. Jeszcze w 2002 roku na terenie tego miasta na prawach powiatu zarejestrowane było około 25 tysięcy samochodów osobowych. Już pod koniec roku 2019 liczba ta przekroczyła 50 tysięcy aut i z każdym rokiem rośnie o co najmniej 1000. W tym czasie zwiększył się też poziom zanieczyszczenia powietrza. Nie można go jednak utożsamiać jedynie z większą liczbą aut. Owszem wpłynęły one na częstotliwość powstawania smogu, ale za zanieczyszczenia odpowiada przede wszystkim energetyka, przemysł i tak zwana wolna emisja pochodząca z przestarzałych pieców ogrzewających mieszkania i domy w naszym kraju.