Sprawdź pogodę w swoim mieście

Jaki wpływ na poziom zanieczyszczenia powietrza w Łomży mają samochody spalinowe?


W polskich miastach sporym problemem jest niestety spore zanieczyszczenie powietrza. Oczywiście wpływ na taki stan rzeczy ma naprawdę wiele zmiennych – zagęszczenie ludności w danym regionie, znaczenie miasta pod kątem fabryk czy przemysłu, a także sama lokalizacja miasta czy jego poziom rozwinięcia. Choć samorządy co rusz próbują wielu różnych inicjatyw, mających na celu zredukowanie zanieczyszczenia powietrza, jest to niestety proces długotrwały, gdyż naprawdę wiele zależy również od samych mieszkańców. Choć wielu ekspertów jest zdania, ich bardzo ważnym krokiem w kierunku poprawy jakości powietrza jest ograniczenie samochodów spalinowych, wiele osób zastanawia się, czy rzeczywiście auta posiadają aż tak znaczący wpływ na jakość powietrza. Jak te wszystkie gdybania mają się w przypadku takiego miasta, jak Łomża?

Ogólne zanieczyszczenie powietrza w Łomży kiedyś a teraz

Województwo podlaskie, poza Białymstokiem oraz jego okolicami, nie posiadało wcześniej większych problemów z czystością powietrza. Składa się na to wiele rzeczy. Przede wszystkim w tym województwie występuje wiele rozproszonych względem siebie miejscowości, które rzadko kiedy posiadają sporą liczbę ludności. Wobec dość regularnego rozmieszczenia ludzi na tym terenie, skupiska miejskie nie należą do największych, co oczywiście sprzyja lepszej jakości powietrza i zmniejsza tendencję do powstawania na przykład smogu.
Idealnie widać to na przykładzie badań dotyczących występowania w powietrzu w poszczególnych rejonach naszego kraju pyłu PM10. Praca została stworzona w latach 2003-2004, wobec czego jest naprawdę przydatnym materiałem podglądowym, pomagającym porównać stan jakości powietrza kiedyś i dziś. W tamtej pracy Łomża oraz przyległe do niej mniejsze miejscowości otrzymały klasę A, która oznacza stan powietrza w normie, oczywiście pod kątem pyłów PM10.
Przez te lata sytuacja w tym regionie na szczęście się nie pogorszyła. W Łomży nie ma większych problemów z czystością powietrza. Oczywiście spory wpływ na to ma fakt, iż nie jest to największe miasto – posiada ono bowiem liczbę ludności na poziomie około 62 tysięcy osób. Równocześnie jednak bez trudu można wskazać inne ośrodki miejskie, które posiadając nawet mniejszą liczbę mieszkańców muszą liczyć się z problemami z jakością powietrza. Łomża jednak jest położona na Podlasiu, gdzie problemy ze stanem tego, czym oddychają mieszkańcy są o wiele mniejsze niż w innych, gęściej zaludnionych terenach naszego kraju.

Liczba zarejestrowanych samochodów w Łomży na przestrzeni lat

Jeżeli chodzi o samochody Łomża nie może się pochwalić ich największą liczbą. Jest to zaskakujące, gdyż miasto to jest jednym z niewielu ośrodków w okolicy, a od Białegostoku dzieli go kilkadziesiąt kilometrów. Oczywiście jednak istnieje możliwość wybrania komunikacji zbiorowej, jak na przykład busy czy pociągi. Niemniej jednak taki stan rzeczy może mimo wszystko trochę niektórych zdziwić.
W 2002 roku, a więc dwadzieścia lat temu, w Łomży odnotowano zaledwie 15 301 samochodów osobowych, co nie jest porywającą liczbą. Pewien znaczący wzrost widać na przestrzeni następnych siedmiu lat – w 2009 roku Główny Urząd Statystyczny odnotował 22 237 aut osobowych, które poruszały się na tablicach rejestracyjnych z Łomży.
W następnych latach nadal postępował wzrost w kwestii liczby zarejestrowanych w Łomży aut, lecz był on naprawdę niewielki – w niektórych latach osiągał on bowiem poziom zaledwie kilkuset nowych pojazdów w roku. Takim oto sposobem bariera 30 tysięcy samochodów została przekroczona dopiero w 2019 roku (30 212), a stan na 2020 rok ukazuje 30 876 pojazdów tego typu, które zarejestrowane zostały właśnie w Łomży.

Wpływ samochodów spalinowych na jakość powietrza w Łomży

Patrząc na fakty dotyczące zanieczyszczenia powietrza w Łomży oraz na statystyki dotyczące rejestracji samochodów w tym mieście trudno dojść do wniosku, iż to właśnie auta mają największy wpływ na stan powietrza w tym trzecim co do wielkości mieście na Podlasiu. Brak problemów z powietrzem oznacza słabszy jego monitoring, a co za tym idzie – mniej danych. Posiłkując się jednak powyższymi informacjami, próżno jest jednak szukać jakiekolwiek korelacji pomiędzy autami a stanem powietrza.