Sprawdź pogodę w swoim mieście

Jaki wpływ na poziom zanieczyszczenia powietrza w Łodzi mają samochody spalinowe?


Polskie miasta od naprawdę wielu lat zmagają się z problemami związanymi z mniejszym lub większym zanieczyszczeniem powietrza. Choć władze miast oraz samorządy co rusz wprowadzają nowe programy, które mają na celu poprawę sytuacji, polskie miejscowości nadal dość często lądują w konkretnych dniach na szczytach list najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie pod kątem powietrza. Według wielu ekologów, sytuację tę mogłoby w dużej mierze poprawić pozbycie się z miast samochodów spalinowych. Jak jednak sytuacja ta wygląda w Łodzi? Czy samochody przyczyniają się do zwiększenia zanieczyszczenia, a jeżeli tak, to w jakim stopniu?

Ogólne zanieczyszczenie powietrza w Łodzi kiedyś a teraz

Łódź od naprawdę długiego czasu miała problemy ze sporym zanieczyszczeniem. Pierwsze bolączki sięgają jeszcze czasów, gdy brakowało dokładnych badań co do mikrograma, jakimi dysponujemy teraz. Chodzi bowiem o czasy „polskiego Manchesteru”, kiedy to Łódź była jednym z największych centrów włókiennictwa w tej części Europy. Intensywny rozwój miasta oraz duża liczba fabryk sprawiły, iż miasto było dość mocno zanieczyszczone zanim jeszcze ktokolwiek myślał o kontrolowaniu jakości powietrza.
Oczywiście nie tak łatwo jest całkowicie zmienić oblicze miasta pod kątem jakości tego, czym oddychają mieszkańcy, na co dobitnie wskazują statystyki. Już na początku XXI wieku, gdy zaczęto naprawdę mocno przygląda się stanem powietrza w wielu polskich miastach, wskazywano Łódź jako jedną z najgorszych miejscowości pod tym względem. Pod kątem pyłów PM2.5 oraz PM10, stolica województwa łódzkiego została sklasyfikowana w klasie C, a więc tej najgorszej pod kątem ilości tego typu zanieczyszczeń w powietrzu.
W ostatnich latach zaczęto jednak podejmować zdecydowane działania, które miały na celu zredukowanie zanieczyszczenia w Łodzi. Patrząc na obecne statystyki, podjęte kroki przynoszą oczekiwane skutki i z roku na rok sytuacja w jednym z największych miast w Polsce systematycznie się poprawia. W 2021 roku nie było dnia, by jakość powietrza w Łodzi była gorsza niż poziom umiarkowany. Dobitnie pokazuje to rzecz jasna, jak ogromną drogę przeszło to miasto – od jednego z największych trucicieli w naszym kraju, po miasto, które bez przeszkód bije ośrodki miejskie z mniejszymi tradycjami industrialnymi.

Liczba zarejestrowanych samochodów w Łodzi na przestrzeni lat

Mimo że według oficjalnych statystyk Łódź bardzo szybko się wyludnia – w ciągu dwudziestu lat liczba ludności spadła o około 90 tysięcy osób, co jest naprawdę ogromną wartością – wcale nie widać tego pod kątem liczby rejestrowanych aut. Jeżeli bowiem chodzi o samochody Łódź nadal mocno się rozwija i z roku na rok przybywa pojazdów, które po drogach poruszają się na łódzkich tablicach rejestracyjnych. Jak jednak oficjalnie prezentują się te statystyki?
Jeszcze w 2002 roku w Łodzi, według Głównego urzędu Statystycznego, zarejestrowanych było 222 131 samochodów, jednak już siedem lat później – w roku 2009 – liczba ta wynosiła aż 286 926 aut. To naprawdę spory skok. W następnych latach liczba ta zwiększała się średnio o 8-12 tysięcy samochodów osobowych rocznie. Dla przykładu, bariera 300 tysięcy pojazdów zarejestrowanych w Łodzi pękła w 2011 roku, kiedy to wartość ta wynosiła 314 420 aut.
Na przebicie kolejnej okrągłej liczby trzeba było poczekać do 2019 roku, kiedy to według GUS-u w łodzi zarejestrowanych było 411 606 samochodów. Oznacza to, że w osiem lat przybyło w tym mieście prawie 100 tysięcy aut! W 2020 roku zaś odnotowano 419 766 pojazdów tego typu.

Wpływ samochodów spalinowych na jakość powietrza w Łodzi

Czy więc mając na uwadze wszystkie te dane możemy wysnuć wniosek, iż samochody mają mocny wpływ na jakość powietrza? Z pewnością przyczyniają się do powstawania lokalnego smogu, lecz jeżeli chodzi o samą czystość powietrza, nie odpowiadają one za to w takim stopniu, jak na przykład fabryki czy nawet gospodarstwa domowe, które same są odpowiedzialne za 50,5% całej emisji pyłów PM2.5 oraz PM10. Choć więc auta w pewnym stopniu przyczyniają się do tworzenia się zanieczyszczeń, nie one są głównymi winowajcami.