Sprawdź pogodę w swoim mieście

Jak zadbać o klimatyzację przed upalnym latem?


Nie musimy chyba nikogo przekonywać, iż klimatyzacja w ciepłych miesiącach jest kluczowym układem naszego samochodu. Jak jednak o nią zadbać, by działała ona nam bez szwanku?

Źle działająca klimatyzacja może być sporym zagrożeniem

Klimatyzacja w pierwszej kolejności kojarzy nam się wyłącznie z kwestią komfortu, co oczywiście jest prawdą – pierwszorzędnym zadaniem systemu klimatyzacji jest utrzymywanie optymalnej temperatury w samochodzie. Dzięki temu jesteśmy w stanie zawsze przemieszczać się w przyjemnej temperaturze, nieważne czy na dworze jest 30 stopni, czy może -10 stopni. Dzisiaj jednak skupiamy się na tej pierwszej sytuacji. Latem bowiem klimatyzacja jest potrzebna nie tylko po to, by czuć się w dobrze w aucie. Zbyt gorące otoczenie, w którym potencjalnie możemy spędzić nawet kilka godzin, bezpośrednio wpływa na nasze bezpieczeństwo.
Nie da się ukryć, iż przebywanie przez dłuższy czas w zbyt gorącym miejscu może sprawić, iż będziemy rozdrażnieni i zdekoncentrowani. Sytuacji z pewnością nie pomaga fakt, iż bardzo łatwo możemy się w ten sposób odwodnić. W najgorszym wypadku zaś wystawiamy się na zagrożenie wystąpienia udaru cieplnego. Jest to oczywiście nie aż tak prawdopodobne, lecz dobitnie pokazuje nam to, że należy dbać o odpowiednią temperaturę w kabinie podczas jazdy. To właśnie dlatego sprawna klimatyzacja w naszym aucie jest tak ważną kwestią w lecie.

Czyszczenie klimatyzacji – jak się za to zabrać?

Jeżeli chcemy, by nasza klimatyzacja działała nam przez dłuższy czas, a jej używanie nie wiązało się z takimi rzeczami, jak nieprzyjemny zapach, powinniśmy o ten system odpowiednio dbać. Bardzo prostym na to sposobem jest czyszczenie klimatyzacji. Nie oznacza to, że zmuszeni jesteśmy rozbierać układ i fizycznie czyścić wszelkie komponenty. Na rynku bowiem znajdziemy łatwiejsze, szybsze i tańsze sposoby, które będą naprawdę skuteczne (o ile oczywiście problem nie jest aż tak poważny).
W praktycznie każdym supermarkecie, który ma osobny dział przeznaczony dla produktów motoryzacyjnych, będziemy w stanie natrafić na specjalne preparaty służące do czyszczenia klimatyzacji. Ich używanie jest naprawdę proste. Najczęściej puszkę ze specjalnym sprayem ustawia się na podłodze samochodu, a po uruchomieniu rozpylacza włącza się klimatyzację na najwyższą moc, przy okazji zamykając obieg powietrza. Po kilkunastu minutach i wywietrzeniu wnętrza, klimatyzacja powinna zostać wyczyszczona z grzybów czy innych drobnoustrojów, a zapach wychodzący z wywietrzników powinien być neutralny.

Klimatyzacja przestała działać – co może być przyczyną?

Żaden preparat czy sprawy nie pomoże nam jednak, jeżeli z jakiegoś powodu nasz układ klimatyzacji przestał działać lub zaczął szwankować. Powodów niestety może być wiele, lecz jeżeli dojdzie już do usterki, powinniśmy trzymać kciuki za to, by problemem był na przykład bezpiecznik. Kupno zestawu bezpieczników do samochodu to wydatek kilku bądź kilkunastu złotych, a ich wymiana jest naprawdę banalna. Gorzej natomiast, jeżeli źródłem problemów jest sprężarka klimatyzacji, skraplacz, zawór termiczny czy osuszacz. W takich przypadkach wizyta u mechanika może być nieunikniona. Nie warto również ignorować awarii parownika, gdyż jego usterka sama w sobie nie jest groźna, lecz zbierająca się w systemie wilgoć, która powstaje w momencie, gdy parownik odmawia posłuszeństwa, może prowadzić do poważniejszych problemów.

Kupujesz auto? Sprawdź, czy klimatyzacja działa

Przeglądając oferty aut na portalach motoryzacyjnych, musimy mieć się na baczności czytając o stanie technicznym samochodu. W wielu przypadkach możemy na przykład przeczytać, iż klimatyzacja jest sprawna poza faktem, iż wymaga nabicia. Oczywiście jest to normalny proces, który polega na dodaniu czynnika chłodzącego, bez którego klimatyzacja nie może poprawnie działać. Zdarzają się jednak sytuacje, w których taki zapis ma ukrywać realną awarię układu. Sprawdzając więc samochody używane upewniajmy się, iż klimatyzacja rzeczywiście nie ma większych problemów poza koniecznością jej nabicia.