Sprawdź pogodę w swoim mieście

Dlaczego w Warszawie jest tyle smogu?


Problem smogu dotyka zwłaszcza największe miasta. Rok w rok Warszawa wygrywa w rankingu na "stolicę smogu". Mimo, że nie leży w górach czy okręgu przemysłowym, to i tak jakość powietrza nie jest najlepsza. Dlaczego w Warszawie jest tyle smogu? Niestety nie tylko położenie geograficzne ma znaczenie. Co prawda w kotlinach smog pojawia się częściej i pozostaje dłużej. A w regionach skupionych na przemyśle jak Śląsk pojawia się i latem, i zimą. Ale największym problemem w Warszawie jest niska emisja. Wciąż wiele osób korzysta z przydomowych kotłowni, w których spala się ... wszystko. Od śmieci, po dobrej jakości opał. Tak wymieszane spaliny przyczyniają się do powstawania smogu.


Według raportu Najwyższej Izby Kontroli sprzed dwóch lat, to niska emisja odpowiada za od 82 do 92,8% zanieczyszczenia powietrza. Oczywiście nie da się ukryć, że na warszawskich ulicach codziennie tworzą się korki i także spaliny z aut wydalane są do atmosfery. Wedle raportu NIK z 2011 roku w stolicy smog był spowodowany głównie spalinami samochodów - 63% udziału w stężeniu PM10. Ale po kilku latach, spopularyzowaniu samochodów hybrydowych i elektrycznych, to niska emisja zaczęła być głównym problemem.


Warszawa pogoda pokazuje zwłaszcza w lutym wysoki poziom smogu. Dane pochodzą z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Wedle zebranych danych za zeszły rok od marca stężenie pyły z miesiąca na miesiąc zmniejszało się. Oznacza to, że w Warszawie najgorszym okresem jest właśnie zima. A w wiosennych miesiącach powinno być już czyściej.