Sprawdź pogodę w swoim mieście

Czy masowa komunikacja rozwiąże problem smogu?


Obecnie każdy stara się żyć coraz bardziej ekologicznie. Jednym z najłatwiejszych i najbardziej znanych sposobów na ograniczanie emisji spalin jest przesiadka na komunikację masową. Jednak z jakimi wyrzeczeniami wiąże się taka decyzja? Czy masowa komunikacja pomoże rozwiązać problem smogu?

Jak możemy ograniczyć emisję spalin?

Przede wszystkim, musimy sobie postawić pytanie, na czym możemy zaoszczędzić emisję spalin. Jeśli codziennie pokonujemy krótkie dystanse do pracy z pomocą auta, możemy przesiąść się na rower lub poruszać się pieszo. Jest to najlepszy wybór, ponieważ wtedy możemy ograniczyć emisję do zera. Jednak jeśli do pracy lub do szkoły jest dość daleko, wtedy można rozważyć korzystanie z komunikacji miejskiej. Jest to bardzo ekologiczna forma transportu. Za pomocą jednego autobusu lub tramwaju można przewieźć dziesiątki, a nawet setki osób, co w mieście jest zbawieniem.
Wystarczy wyobrazić sobie ewentualny armagedon, jaki spowodowałyby te wszystkie osoby przemieszczające się samochodami. Spowodowałoby to nie tylko ogromne korki, ale także znaczny wzrost emisji spalin w mieście, co doprowadziłoby do znacznie większego smogu. Jest on problemem przede wszystkich dużych miast. Trudno z nim sobie poradzić, ponieważ kompleksowe rozwiązanie problemu wymagałoby dużych wydatków finansowych, a także zmiany nawyków większości społeczeństwa.
W końcu mało kto chciałby sam z siebie zrezygnować z takich wygód jak własne auto osobowe, które pozwala dostać się bezpośrednio z punktu A do punktu B. Jak pokazuje brak rozwiązania problemu smogu, jest to jednak konieczny krok, aby ograniczyć emisję. Komunikacja masowa ma też jednak zauważalne plusy. Jest ich dość sporo, a dla wielu są wystarczające, aby przesiąść się na autobus czy tramwaj. Przede wszystkim są to dużo niższe koszta. Bilet, zwłaszcza długookresowy, jest dużo tańszy niż wydawanie pieniędzy na coraz droższe paliwo. Samochody osobowe palą dość dużo, zwłaszcza w mieście, co tym bardziej zmniejsza ich opłacalność. Ponadto nawet krótki spacer na przystanek to dodatkowa okazja na ruch.

Jakie są najbardziej ekologiczne formy transportu masowego?

Każdy musi od czasu do czasu wybrać jakąś formę komunikacji masowej. Jednymi z najbardziej popularnych są autobusy. Kursują one zarówno na większe odległości, na przykład między dużymi miastami, jak i w samych miastach. Jednak w przypadku tradycyjnych autobusów spalinowych, nie są one szczególnie ekologiczne same w sobie. W wielu miastach pojawia się jednak rozwiązanie tego problemu. Są nim autobusy elektryczne, które znalazły wielu chętnych na zakup. Znaleźć je można w wielu polskich miastach. Mają one akceptowalny zasięg, a także bardzo szybko się ładują. Pojemność baterii może być bardzo duża. Ponadto oferują one znacznie większy komfort podróży, głównie przez to, że nie generują hałasu.
Podobnie jak autobusy elektryczne, również tramwaje są zasilane prądem. Jest to ekologiczny i szybki sposób transportu. Tramwaje zazwyczaj nie muszą stać w korkach, co pozwala na szybkie pokonywanie dłuższych dystansów. Niestety, minusem tramwajów są ściśle wytyczone wcześniej szlaki. Ponadto rozbudowa linii tramwajowych jest znacznie droższa od rozbudowy linii autobusowych. Nadal, są to znacznie lepsze wybory niż auto osobowe. W niektórych miastach znajdziemy również metro, które jest zdecydowanie najszybszym sposobem na przemieszczanie się po mieście. Niestety, budowa i utrzymanie takiego systemu są niezwykle drogie.
Na długie dystanse możemy przemieszczać się samolotami, które pozwalają na wygodne i przede wszystkim szybkie pokonywanie długich dystansów. Niestety, samoloty spalają dużo paliwa, co powoduje, że nie są szczególnie ekologiczne. Podobnie jest ze statkami, które pozwalają często na luksusowe zamorskie podróże, jednak ich ogromne jednostki napędowe, którymi są zasilane, pobierają mnóstwo paliwa. Na dłuższe dystanse dobry jest pociąg, który jest w stanie pomieścić wielu pasażerów, co przekłada się na dość niską emisję, przeliczając na jednego podróżnego.