Sprawdź pogodę w swoim mieście

Burza


Zjawisko burzy należy do najbardziej gwałtowniejszych zjawisk atmosferycznych. Często w okresie letnim w Polsce jest ona nieodłącznym elementem pogodowym. Oglądane zza szyby pioruny i strugi deszczu wyglądają imponująco, jednak w rzeczywistości każde wyładowanie atmosferyczne może powodować niebezpieczeństwo największego stopnia. 

Jak powstaje burza? Cały proces zaczyna się w momencie pojawienia się silnie wstępującego prądu ciepłego na wilgotne powietrze. Wówczas różnice temperatur ciepłej i chłodnej masy powietrza prowadzą do gromadzenia się chmur cummulonimbus. Gdy chmura taka osiągnie wystarczającą wielkość, wówczas dochodzi do zmiany pary wodnej w stan ciekły, czyli kondensacji (skraplania).

Charakterystyczne dla burzy pioruny i grzmoty niejednokrotnie potrafią przywołać na skórę dreszcz. Za ich rozwój odpowiedzialny jest silny wiatr wewnątrz chmury burzowej. Mieszane drobinki kropel wody i lodu mocno trą o siebie. Wskutek tarcia, lód oddaje elektrony wodzie i dochodzi do pierwszych wyładowań atmosferycznych.